REKLAMA

Piotr Apel z Kukiz'15 sugeruje jasny podział obowiązków w ministerstwach i likwidację gabinetów politycznych

  • Autor: GP
  • 08 marca 2018 13:50
Piotr Apel z Kukiz'15 sugeruje jasny podział obowiązków w ministerstwach i likwidację gabinetów politycznych Piotr Apel, poseł Kukiz'15 z Łodzi. W 2015 roku głosowało na niego 7935 polskich obywateli (fot. Facebook.com/piotrapel)

Postulat zniesienia gabinetów politycznych Kukiz'15 zapożyczyło od PiS, bo formacja rządząca nie spełniła zapowiedzi sprzed lat o ich likwidacji.

Poseł Piotr Apel (Kukiz'15) jest zdania, że ruch odchudzenia polskiej administracji zapowiedziany przez premiera to dobry, ale spóźniony zabieg. W czwartkowej audycji telewizyjnej polityk nakreślił, jak on i jego formacja widzą zarządzanie ministerstwami.

- W każdym ministerstwie jest kilka osób, które nie mają żadnych zadań - podkreślił w stacji wPolsce.pl Apel. - To są członkowie tzw. gabinetów politycznych. Albo dajmy im konkretne zadania, z których będzie można ich rozliczyć, albo ich zwolnijmy - konkludował.

Poseł tym samym powtórnie wezwał do likwidacji rozwiązania ministerialnego, jakim są gabinety polityczne. Kukiz'15 praktycznie od początku kadencji usilnie stara się przekonać do zniesienia tej formy zatrudnienia w administracji rządowej.

Czytaj też: Sprawdziliśmy skąd pochodzą ministrowie i wiceministrowie rządu Morawieckiego

Ostatnie dni obfitują w wypowiedzi polityków formacji, w których nie tylko podają oni liczby za zniesieniem gabinetów politycznych, ale i pokazują polityków innych opcji, którzy na przestrzeni lat zmieniali podejście do rozwiązania.

6 marca lider Kukiz'15 Paweł Kukiz wymienił takie sytuacje akcentując osoby obecnego ministra obrony Mariusza Błaszczaka i lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Pretekstem do polemiki Kukiza w sieci była wypowiedź Jarosława Gowina z Polskiego Radia. Ta dotyczyła właśnie gabinetów politycznych.

Gabinety polityczne są oczkiem w głowie formacji Pawła Kukiza. Ruch społeczny, który zdobył reprezentację parlamentarną w 2015 roku, ma nawet dedykowaną stronę agitującą za ich zniesieniem.

Kukiz'15 przypomina, że PiS w latach 2009 i 2012 postulowało zniesienie gabinetów politycznych. W 2015 i 2016 roku nie dokonało zmian w prawie to umożliwiających, źródło: gabinetypolityczne.pl

- Dziś Polska zatrudnia 0,5 mln urzędników - można przeczytać na serwisie Kukiz'15 pod adresem gabinetypolityczne.pl. - Oznacza to, że w III RP jest trzy razy więcej urzędników niż za komuny. Kukiz’15 postuluje radykalną redukcję biurokracji. Nasze pierwsze działanie w tym zakresie to projekt ustawy likwidującej gabinety polityczne w ministerstwach i samorządach.

Jak szacuje formacja likwidacja gabinetów politycznych może zaoszczędzić "nawet 500 mln zł" rocznie w budżecie kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA