REKLAMA

Piotr Gliński: Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji

  • Autor: PAP/JS
  • 21 września 2017 16:47
Piotr Gliński: Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji Piotr Gliński zaznaczył, że nie ma jeszcze decyzji, co do "kierunku dekoncentracji mediów" (Piotr Gliński, fot. MKiDN/facebook)

Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji - mówił dziennikarzom w Łodzi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Szef resortu był pytany m.in. o planowane reformy dotyczące mediów.

Gliński zaznaczył, że nie ma jeszcze decyzji, co do "kierunku dekoncentracji mediów". "Mamy przygotowane różne warianty, rozmawiamy z grupami, które są zainteresowane tymi zmianami. Przede wszystkim, nie mamy jeszcze decyzji naszej wewnętrznej, politycznej" - powiedział.

Po raz kolejny zaznaczył, że należy ucywilizować rynek mediów, na którym niektóre podmioty kontrolują zbyt duży obszar. "Chodzi o cywilizowanie rynku medialnego, bez napaści na kogokolwiek, bez obniżenia możliwości biznesowych komukolwiek. Natomiast chcemy racjonalizować rynek, który tego wymaga. Monopol w mediach to rzecz niebezpieczna dla demokracji" - powiedział.

Zwrócił uwagę, że takie ustawy funkcjonują w całej Europie.

O tym, że dekoncentracja mediów to jedna z reform, które PiS chce przeprowadzić w najbliższym czasie, mówił pod koniec lipca w TV Trwam prezes partii Jarosław Kaczyński.

Gliński pytany był również, czy jest możliwe, aby jeszcze w listopadzie została uchwalona ustawa o nowej opłacie abonamentowej? "Nie sądzę" - odpowiedział, jednocześnie zaznaczył, że stabilność finansowania mediów publicznych jest zapewniona i będzie zapewniona.

Jak mówił, została zrealizowana duża pożyczka dla mediów publicznych i to głównie dla wzmocnienia technologicznego stacji lokalnych. Będzie też rekompensata sumy budżetowej, która nie jest uzyskiwana z uwagi na zwolnienia. Przypomniał, że w kraju jest "dość szeroka grupa polskich telewidzów i radiosłuchaczy, którzy są zwolnieni z opłat".

"Tego nie kwestionujemy, te zwolnienia będą utrzymane" - zapowiedział. Zaznaczył jednak, że zgodnie z prawem europejskim, rekompensata będzie mogła być wypłacona za lata 2010-2014.

Według dotychczasowych informacji z resortu kultury, nowa opłata abonamentowa będzie pobierana od każdego płatnika podatków w wysokości ok. 8 zł na miesiąc; opłata medialna miałaby by być pobierana raz w roku, bądź raz na miesiąc - nie zostało to jeszcze przesądzone - przy okazji rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • antoni antczak 2017-09-22 14:30:17
    80 procent mediów w ręku obcej korporacji to nic innego jak sabotaż i dywersja.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA