REKLAMA

Piotr Gliński po spotkaniu z Rozenko: Rozmowy trudne, ale w dobrej atmosferze

  • Autor: PAP/JS
  • 16 lutego 2018 16:54
Piotr Gliński po spotkaniu z Rozenko: Rozmowy trudne, ale w dobrej atmosferze Gliński był pytany przez dziennikarzy, czy udało się rozładować napięcie w stosunkach polsko-ukraińskich. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Rozmowy były trudne, ale w dobrej atmosferze. Obie strony chcą znaleźć porozumienie - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński po spotkaniu z wicepremierem Ukrainy Pawło Rozenką.

W Warszawie odbyło się spotkanie wicepremiera Piotra Glińskiego i wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenki.

Gliński był pytany przez dziennikarzy, czy udało się rozładować napięcie w stosunkach polsko-ukraińskich.

"Myślę, że jest krok do przodu. Rozmowy były trudne, ale - tak się mówi często - w dobrej atmosferze, w tym sensie, że obie strony chcą znaleźć porozumienie" - powiedział minister kultury Piotr Gliński.

Gliński zapowiedział, że "rozmowy ze stroną ukraińską będą kontynuowane poprzez członków delegacji". "Zostałem zaproszony do Kijowa na następną turę rozmów. Myślę, że w momencie, gdy będziemy gotowi, udam się do Kijowa na spotkanie z wicepremierem Rozenką" - powiedział wicepremier.

Czytaj też: Sondaż CBOS: 40 proc. Polaków jest za nowelą ustawy o IPN

Minister kultury poinformował także, że podczas rozmów ustalono jak będzie wyglądał "proces dochodzenia do tego, żeby stworzyć warunki dla ekshumacji, inwentaryzacji i pochówku"

Jak podkreślił Rozenko podczas konferencji prasowej, spotkanie z wicepremierem Glińskim dotyczyło "praw i wolności obywateli ukraińskich, których ponad 1 mln mieszka i pracuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Tematem rozmowy była też nowelizacja ustawy o IPN.

"My jako przedstawiciele władz ukraińskich będziemy bronić praw naszych obywateli za granicami naszego państwa, m.in. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podkreśliliśmy w trakcie dzisiejszych rozmów, że i prezydent Ukrainy, i Rada Najwyższa Ukrainy i ukraiński rząd po uchwaleniu przez polski parlament i podpisaniu przez prezydenta RP zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej zachowali zimną krew i było zrównoważone stanowisko władz ukraińskich. Nie było żadnych tzw. lustrzanych kroków, które by prowadziły do dalszej konfrontacji" - powiedział Rozenko.

Podkreślił, że Ukraina zachowała "zimną krew i zdrowy rozsądek". "Oczywiście jeśli mówić o retoryce, to retoryka jest bardzo ostra, ale my liczymy na to, że zwycięży zdrowy rozsądek i nasze rozmowy na szczeblu wicepremierów też w tym nam pomogą" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA