REKLAMA

Piotr Gliński: Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy jeszcze niewyrównane rachunki

 • Autor: PAP/JS
 • 18 października 2017 23:03
Piotr Gliński: Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy jeszcze niewyrównane rachunki Minister Piotr Gliński przedstawił plan nowych inwestycji, które powstaną dzięki przyznanym Polsce funduszom norweskim. (fot. youtube.com)

Powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec, mamy jeszcze niewyrównane rachunki. Pół miliona dzieł sztuki straciliśmy podczas wojny. Po raz któryś apeluję do niemieckich uniwersytetów by przeszukały swoje piwnice - powiedział minister kultury Piotr Gliński.

• Na pytanie, czy przez lata pamięć o niektórych fragmentach historii Polski była zaniedbywana, minister odpowiedział: "To jest oczywiste, że była".

• Minister przedstawił także plan nowych inwestycji, które powstaną dzięki przyznanym Polsce funduszom norweskim.

• Wicepremier odniósł się również do zwolnienia Magdaleny Sroki z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Pytany w programie "Gość Wydarzeń" TVP Info, m.in. o to, czy powinniśmy domagać się odszkodowań od Niemiec za zrabowane dzieła sztuki, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński powiedział: "Tak, my rzeczywiście powinniśmy się domagać odszkodowań od Niemiec. Myślę, że każde demokratyczne, cywilizowane państwo powinno podejść do tego ze zrozumieniem. Jakieś rachunki między nami nie są wyrównane" - powiedział.

"Natomiast jeśli chodzi o dzieła sztuki, to my stawiamy na indywidualne podejście. Musimy zidentyfikować i określić jakie były losy danego dzieła sztuki. Na tej podstawie, spróbować je odzyskać. Co pięć dni, statystycznie, Polska odzyskuje dzieła sztuki, to jest niestety stanowczo za mało. Mniej więcej pół miliona dzieł sztuki straciliśmy podczas wojny" - dodał wicepremier.

Minister zachęcił także obywateli do pomocy w procesie identyfikacji wywiezionych dzieł, możliwej przy użyciu aplikacji ArtSherlock. Wyjaśnił, że po wykonaniu zdjęcia telefonem aplikacja jest w stanie określić, czy dane dzieło sztuki należy do zbioru dzieł poszukiwanych.

"Z przedwojennego Muzeum Etnograficznego w Łodzi, Niemcy wywieźli ponad tysiąc eksponatów. Zostały one przewiezione do Lipska i podzielone w specjalnych skrzyniach na trzy części i rozdysponowane po niemieckich uniwersytetach. Po raz któryś apeluję do niemieckich uniwersytetów by przeszukały swoje piwnice i te wywiezione obiekty z Muzeum Etnograficznego zwróciły" - wyjaśnił Gliński.

Minister przedstawił także plan nowych inwestycji, które powstaną dzięki przyznanym Polsce funduszom norweskim: "Ministerstwo już wydało wszystkie pieniądze europejskie. Kiedy objąłem resort, początkowy plan zakładał finasowanie tych inwestycji przez 4 lata, udało się przez 2 lata. W tej chwili podpisujemy ostatnie umowy, które będę finansowane z ostatniej transzy" - wyjaśnił.

Jednym z największych projektów kulturalnych jest Muzeum Historii Polski, którego procedura przetargowa na realizację rozpoczęła się na początku października. Pierwotnie oddanie placówki było planowe na 2018 rok, lecz ostatecznie muzeum zostanie oddane do użytku w roku 2020.

Przypomniał też o bieżących inwestycjach w kulturę, sięgających obecnie 1,5 mld zł. Z 86 projektów realizowanych w Polsce, wymienił m.in. nową salę prób Teatru Wielkiego, remont Pałacu Czapskich czyli siedziby stołecznej ASP i nową salę koncertową Akademii Fryderyka Chopina.

Na pytanie, czy przez lata pamięć o niektórych fragmentach historii Polski była zaniedbywana, minister odpowiedział: "To jest oczywiste, że była. Instytucje kultury upamiętniające dziedzictwo narodowe, wydają się niezbędne dla integrowania wspólnoty politycznej. My to nadrabiamy, powstaje cała sieć muzeów. Niedługo zostanie oddane Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, powstaje Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku, które najprawdopodobniej zostanie skończone pod koniec przyszłego roku. W fazie realizacji początkowej jest Muzeum Kresów w Lublinie, Muzeum Sybiru w Białymstoku. Przekształcamy Muzeum Pamięci w Treblince. W tej sieci jest kilkadziesiąt instytucji, które tworzymy" - wyjaśnił.

Wicepremier odniósł się również do zwolnienia Magdaleny Sroki z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, cytując przepisy mówiące o działaniu na szkodę instytucji i pracodawcy, jako "prawną podstawę" odwołania dyrektor PISF.

"Prawo i Sprawiedliwość, w przeciwieństwie do Platformy Obywatelskiej, głosowało ponad dziesięć lat temu za powołaniem tej instytucji. Ona jest potrzebna środowisku filmowemu i będzie dalej funkcjonowała w sposób sensowny, dla dobra polskiego kina" - podkreślił Gliński. Dodał, że na temat odwołania Sroki "w przestrzeni publicznej wciąż są kolportowane informacje, że to jest forma jakichś bezprawnych represji".

Wicepremier, pytany o sprawę sfinansowania nagrobka Andrzeja Kopiczyńskiego, aktora znanego m.in. z głównej roli w serialu "Czterdziestolatek", powiedział: "Myśmy uczestniczyli w pogrzebie, to znaczy, pogrzeb pana Kopiczyńskiego był na koszt państwa. Bodajże już w kwietniu, albo w maju, moi pracownicy, którzy specjalnie zajmują się kontaktem z rodzinami zmarłych artystów, zaproponowali rodzinie aktora pomoc w budowie pomnika czy innej formie upamiętnienia. Nie mamy jeszcze odpowiedzi. Z tego co wiem, rodzina Kopiczyńskiego ma jeszcze do ustalenia kwestie prawne, więc czekamy na ich decyzje. Nie możemy tego zrobić wbrew woli rodziny zmarłego" - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA