REKLAMA

Piotr Jania został wojewodą zachodniopomorskim

  • Autor: PAP/GP
  • 08 grudnia 2015 11:23
Piotr Jania został wojewodą zachodniopomorskim Piotr Jania (fot. portalsamorzadowy.pl)

Piotr Jania jest nowym wojewodą zachodniopomorskim. Otrzymał nominację w Warszawie z rąk Beaty Szydło 8 grudnia.

Działacz opozycji solidarnościowej i dotychczasowy radny Rady Miasta Szczecin Piotr Jania został nowym wojewodą zachodniopomorskim. Jania od lat związany jest ze szczecińskim portem, był m.in. wiceprezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.Jania jako miejski radny zasiada m.in. w komisji ds. rozwoju, promocji i gospodarki morskiej; jest też przewodniczącym klubu radnych PiS. To jego trzecia kadencja w Radzie Miasta. Od 2001 r. należy do PiS.

Urodził się w 1952 r. w Szczecinie, gdzie ukończył studia w Instytucie Politologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Od blisko 40 lat związany jest ze szczecińskim portem - był m.in. brygadzistą, dyspozytorem technicznym, wiceprezesem Drobnicy, szefem Wolnego Obszaru Celnego, a w latach 2006-2008 wiceprezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

W latach 80. Jania działał w "Solidarności". Był autorem i redaktorem podziemnego pisma "CDN" i kolporterem wolnościowych wydawnictw, a w 1988 r. współorganizował strajk w porcie szczecińskim. Zajmował się także pomocą internowanym, aresztowanym i ich rodzinom w ramach Biskupiego Komitetu Społeczno-Charytatywnego.

W 1989 r. Jania był jednym z założycieli Obywatelskiego Komitetu Porozumiewawczego "S" Regionu Pomorza Zachodniego i członkiem prezydium odpowiedzialnym za sprawy techniczne i organizacyjne podczas wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 r.

Za działalność w opozycji niepodległościowej w 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 2002 r. Jania jest wiceprezesem stowarzyszenia zajmującego się sprawami gospodarki morskiej Związku Miast i Gmin Morskich, które występowało przeciwko budowie gazociągu Nord Stream.

Nowy wojewoda zachodniopomorski jest także autorem licznych artykułów na temat gospodarki morskiej opublikowanych w "Morzu i Ziemi", "Portowym Magazynie" i "Pulsie Biznesu".

Dr hab. Maciej Drzonek z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego powiedział we wtorek PAP, że spodziewał się wyboru innego, niż Jania, którego zna z działalności radnego. Jak zaznaczył Drzonek, wojewoda nie musi być "gwiazdą lub czołowym politykiem partii", ale musi jednak cieszyć się dużym zaufaniem PiS.

Jania zastąpi dotychczasowego wojewodę zachodniopomorskiego Marka Tałasiewicza.

W spekulacjach lokalnych mediów Jania nie był brany pod uwagę, jako kandydat na stanowisko wojewody. Dziennikarze wymieniali w tym kontekście sześć osób, w tym jedną kobietę. W tym gronie pojawił się m.in. Kazimierz Drzazga, wiceprzewodniczący sejmiku czy radna sejmiku Halina Szymańska - za rządów PiS była szefową szczecińskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na liście pojawiło się także nazwisko szefa klubu PiS w sejmiku Pawła Muchy, ale jest on społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy i prowadzi własną kancelarię adwokacką. Niektórzy dziennikarze spekulowali, że wojewodą mógłby zostać jego brat Rafał Mucha, radny powiatu gryfińskiego, który w ostatnich wyborach parlamentarnych bez sukcesu startował z listy PiS. Wśród kandydatów wymieniano także byłego prezydenta Szczecina Bartłomieja Sochańskiego.

Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA