REKLAMA

Piotr Matczuk szefem CIR, Anna Plakwicz szefową Departamentu Obsługi Medialnej

  • Autor: PAP/JS
  • 20 marca 2018 15:55
Piotr Matczuk szefem CIR, Anna Plakwicz szefową Departamentu Obsługi Medialnej Rzeczniczka rządu zaznaczyła, że potrzebne są osoby, "które wiedzą, jak zarządzać informacją w rządzie" (fot. premier.gov.pl)

Piotr Matczuk został dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu, natomiast Anna Plakwicz - dyrektorem Departamentu Obsługi Medialnej - wynika z informacji zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej KPRM.

  • Według doniesień "Rzeczpospolitej" ze stycznia bieżącego roku, analiza CBA potwierdziła, że Matczuk i Plakwicz złamali ustawę antykorupcyjną, a wyniki analizy przesłali do prokuratury.
  • We wrześniu ubiegłego roku CBA poinformowało, że otrzymało pismo z kancelarii premiera ws. działalności Matczuka i Plakwicz.
  • Ówczesna premier Beata Szydło mówiła wówczas, że pismo "z prośbą o wyjaśnienie" było "rutynowe". "Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jesteśmy transparentni, nie boimy się stawiania pytań" - mówiła Szydło.

Matczuk był już zatrudniony w KPRM jako dyrektor CIR, natomiast Plakwicz kierowała Departamentem Obsługi Medialnej za czasów rządów premier Beaty Szydło. O ich powrocie do kancelarii premiera poinformował wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk w rozmowie z portalem wPolityce.pl. Zapewnił wówczas, że "są to osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w kierowaniu dużymi zespołami zajmującymi się komunikacją".

Na uwagę, że Plakwicz i Matczuk, którzy pracowali wcześniej w KPRM, odeszli stamtąd i założyli własną firmę PR, która m.in. realizowała kampanię "Sprawiedliwe Sądy", Dworczyk odpowiedział: "Anna Plakwicz i Piotr Matczuk sprzedali swoje udziały w firmie i z tego, co wiem ta spółka jest teraz w likwidacji".

Natomiast rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska we wtorek w Radiu Plus stwierdziła, że interesują ją "ich kwalifikacje pod względem zadań, które mają do wykonania w CIR". "Są niekwestionowanymi fachowcami" - podkreśliła.

Rzeczniczka rządu zaznaczyła, że potrzebne są osoby, "które wiedzą, jak zarządzać informacją w rządzie". "Tak, ci państwo są profesjonalistami w tej dziedzinie i dlatego będziemy państwa rzetelnie informować o wszystkim, co się dzieje w rządzie" - dodała Kopcińska.

Matczuk i Plakwicz po odejściu z KPRM, według mediów, mieli jako właściciele spółki "Solvere" przygotowywać na zlecenie Polskiej Fundacji Narodowej kampanię billboardową "Sprawiedliwe sądy". Według doniesień medialnych, spółkę "Solvere" mieli założyć jeszcze jako pracownicy kancelarii premiera.

We wrześniu ubiegłego roku CBA poinformowało, że otrzymało pismo z kancelarii premiera ws. działalności Matczuka i Plakwicz. Ówczesna premier Beata Szydło mówiła wówczas, że pismo "z prośbą o wyjaśnienie" było "rutynowe". "Nie ma tutaj nic nadzwyczajnego. Jesteśmy transparentni, nie boimy się stawiania pytań" - mówiła Szydło.

Według doniesień "Rzeczpospolitej" ze stycznia bieżącego roku, analiza CBA potwierdziła, że Matczuk i Plakwicz złamali ustawę antykorupcyjną, a wyniki analizy przesłali do prokuratury.

Od listopada 2017 r. warszawska prokuratura okręgowa prowadzi postępowanie dot. podania nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym złożonych przez byłych pracowników CIR: Annę Plakwicz i Piotra Matczuka. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński poinformował we wtorek PAP, że "postępowanie w tej sprawie jest nadal na etapie czynności sprawdzających".

Kampania Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe sądy", która - w zamyśle jej autorów - miała przybliżyć polskiej i zagranicznej opinii publicznej cele i szczegóły reformy wymiaru sprawiedliwości, od początku budziła kontrowersje. Posłowie PO złożyli wniosek o jej zbadanie przez CBA; Nowoczesna m.in. skierowała pismo do szefa PKW o kontrolę i sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA