REKLAMA

Piotrowicz: Prezes TK i część sędziów zlekceważyła prawo

  • Autor: PAP/JS
  • 30 listopada 2016 18:11
Piotrowicz: Prezes TK i część sędziów zlekceważyła prawo Stanisław Piotrowicz (PiS) (fot.:facebook.com)

Prezes TK i część sędziów rażąco zlekceważyła porządek prawny - oświadczył Stanisław Piotrowicz (PiS) komentując decyzję Zgromadzenia Ogólnego TK o wskazaniu prezydentowi Marka Zubika, Stanisława Rymara i Piotra Tulei jako kandydatów na nowego prezesa Trybunału.

"Tylko działanie na podstawie prawa może rodzić skutki prawne. Tu nie chodzi o brak jednego sędziego, tylko sześciu sędziów. Zgromadzenie Ogólne liczy bowiem 15 sędziów i wszyscy oni powinni mieć prawo wziąć w nim udział. Minimalna liczba to dziesięciu. Prezes, łamiąc prawo, nie dopuszcza część sędziów do udziału w Zgromadzeniu Ogólnym, chociaż oni chcą w nim wziąć udział" - powiedział Piotrowicz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości.

"W związku z tym niektórzy, na znak protestu nie chcą uczestniczyć w nielegalnym zgromadzeniu. Decyzja jest bezprawna, bo ustawa wyraźnie stanowi, że Zgromadzenie Ogólne stanowią wszyscy sędziowie TK, a dla ważności uchwał Zgromadzenia niezbędna jest liczba co najmniej 10 sędziów" - dodał.

Jak zaznaczył poseł PiS, organy władzy publicznej mają konstytucyjny obowiązek działania na podstawie prawa i w jego granicach. "Tego rodzaju zachowanie prezesa Rzeplińskiego i pozostałych sędziów stanowi rażące lekceważenie istniejącego porządku prawnego" - ocenił.

Z protokołu środowego posiedzenia ZO, przesłanego w środę po południu PAP przez biuro TK, wynika, że obecnych na nim dziewięcioro sędziów TK uznało, że mimo nieobecności trzech sędziów wybranych w grudniu przez obecny Sejm, kontynuowanie obrad jest "konieczne i uzasadnione". Ustawowym warunkiem ważności uchwał ZO jest obecność na nim minimum 10 sędziów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • polityk prawicowy 2016-11-30 21:22:56
    Pełna odpowiedzialność powaga wobec stanu prawa w Polsce tak powinien wyglądać Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości. Gratuluje Panie Stanisławie Piotrowicz, takiej zmiany jako prawi oczekujemy, poprzednika zdegradować do rangi parlamentarzysty, wiecie jakim cudem udało się Zbigniewowi Z . Nas wszystkich oszukać, niema nic , przestaje się wiec liczyć (znacie temat,lub będziecie jeszcze więcej tracić, uczciwa oferta ). Pozdrawiam.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA