REKLAMA

PiS: każdy poseł może przystąpić do zespołu ds. odszkodowań wojennych od Niemiec

 • Autor: PAP/JS
 • 30 września 2017 13:51
PiS: każdy poseł może przystąpić do zespołu ds. odszkodowań wojennych od Niemiec To będzie test dla opozycji - mówi Jacek Sasin( fot.facebook/Jacek Sasin)

Każdy poseł może przystąpić do powołanego z inicjatywy PiS zespołu parlamentarnego ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej - powiedział Jacek Sasin (PiS). Opozycja krytykuje powołanie zespołu.

• Stanisław Tyszka (Kukiz'15) uważa, że taki zespół jeśli ma omawiać kwestię reparacji wojennych, to powinien mieć charakter ponadpartyjny.

• Barbara Dolniak (Nowoczesna), przestrzegła, aby powstający zespół "nie dzielił już pieniędzy - bo jeszcze ich nie ma w kieszeni".

• Według Rafała Grupińskiego (PO), powołanie takiego zespołu to "zły i propagandowy pomysł".

Goście sobotniej audycji w radiowej Trójce byli pytani, czy przystąpią do tego zespołu parlamentarnego, którego przewodniczącym został poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

"To jest bardzo potrzebny zespół, żeby prowadzić analizy i wspierać rząd w tych działaniach, które będzie w tej sprawie podejmował. Do zespołu może przystąpić każdy poseł. I rzeczywiście to będzie taki test dla opozycji, czy chce rozmawiać, chce pracować nad tym, czy kontestuje z zasady upominanie się o to, co się po prostu Polsce należy" - powiedział Sasin.

W jego ocenie, "nie jest najważniejsze, żeby nas wszyscy lubili". "Najważniejsze jest, żebyśmy dbali również o polskie interesy. I rząd Prawa i Sprawiedliwości o te polskie interesy chce po prostu zadbać" - zaznaczył.

Także zdaniem rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego, suwerennym prawem posłów jest powoływanie zespołów, jakie uważają za stosowne.

"Najlepiej byłoby, gdyby ten zespół był ponadpartyjny, bo pokazuje na wagę sprawy i pokazuje, że w Sejmie jest jedność, co do tej kwestii. Natomiast generalnie co do reparacji widać, że ta kwestia nie zostanie zamknięta na jedno pstryknięcie, bo ktoś ma takie życzenie. Tylko kwestia będzie stawiana, bo już rząd polski pewnie podjął jakieś decyzje, że tę sprawę należy podnosić" - powiedział Łapiński. W jego ocenie, "jeśli tę sprawę podnosimy, trzeba robić wszystko, żeby podnosić ją skutecznie".

Według Rafała Grupińskiego (PO), powołanie takiego zespołu to "zły i propagandowy pomysł".

"Polskim interesem jest dzisiaj zachowywać, jak najlepsze stosunki z Niemcami, jako głównym naszym sojusznikiem w Unii Europejskiej, ciągle, mimo zachowań obecnego rządu i nie psucie stosunków międzynarodowych. Także niewywoływanie wątpliwości co do w ogóle wszelkich traktatów powojennych, bo jeśli będziemy poruszali kwestie reparacji w taki sposób propagandowy, nie dyplomatycznie-kuluarowy, dyskretny w rozmach międzypaństwowych, to wywołujemy demony wątpliwości. Obudzimy ruchy wypędzonych w Niemczech, zaczną być stawiane pytania o tzw. ziemie zachodnie" - powiedział Grupiński. Dodał, że jego zdaniem, nikt z posłów PO do tego zespołu nie przystąpi.

Stanisław Tyszka (Kukiz'15) uważa, że taki zespół jeśli ma omawiać kwestię reparacji wojennych, to powinien mieć charakter ponadpartyjny. "Tworzenie tego zespołu przez posłów Prawa i Sprawiedliwość - jeszcze nie słyszałem o zaproszeniu dla innych klubów - wydaje mi się nie najlepszym posunięciem. W ogóle zastanawiam się, czy władza ustawodawcza jest tutaj właściwą władzą. To jest domena władzy wykonawczej - po pierwsze, a po drugie (...) tego typu rzeczy powinny najpierw odbywać się na drodze nieoficjalnych pertraktacji między rządem polskim, a Niemiec" - powiedział. I jak dodał, "niekoniecznie musimy z tego robić sprawę, która dzieli w tym momencie i opinię w Polsce i psuje nam relacje z naszymi sojusznikami".

Barbara Dolniak (Nowoczesna), przestrzegła, aby powstający zespół "nie dzielił już pieniędzy - bo jeszcze ich nie ma w kieszeni". "I żeby nie tworzył atmosfery, która tylko i wyłącznie zepsuje nam relacje z Niemcami, a niczego do tej kieszeni nam nie da. Rozsądek i rozwaga w każdym działaniu" - powiedziała.

Z kolei według Jarosława Kalinowskiego (PSL) był czas, kiedy można było ten temat skutecznie stawiać. "Dziś temat jest, wywołuje dużo emocji. Natomiast według mnie kończy się paliwo smoleńskie, trzeba dać nowe paliwo, po to, żeby ludzi zajmować" - ocenił.

Pierwsze posiedzenie zespołu ma się odbyć podczas następnego posiedzenia Sejmu, wyznaczonego na 10-13 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA