REKLAMA

PiS: Projekt ustawy o statusie sędziów TK w oparciu o zalecenia komisji

  • Autor: PAP/JS
  • 30 września 2016 17:17
PiS: Projekt ustawy o statusie sędziów TK w oparciu o zalecenia komisji Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS (fot. mat. pras.)

• Projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego powstał w oparciu o zalecenia komisji powołanej przez marszałka Sejmu - poinformował Bartłomiej Wróblewski (PiS).
• Jak podkreślił, projekt zawiera kilka ważnych regulacji "służących autorytetowi" Trybunału.

W piątek po południu projekt pojawił się ponownie na stronie internetowej Sejmu już z nadanym mu numerem druku.

W projekcie ustawy o statusie sędziów TK zawarto przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej, odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Wróblewski podkreślił, że projekt ustawy został opracowany w oparciu o zalecenia przygotowane przez komisję powołaną przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. - W znacznym stopniu bazuje on na rozwiązaniach, które albo obowiązywały wcześniej, dotyczyły sędziów TK, albo - tu zmiany - dotyczyły, czy dotyczą wciąż sędziów Sądu Najwyższego - powiedział Wróblewski.

Jak mówił, projekt ustawy reguluje kilka grup zagadnień. - Po pierwsze prawa i obowiązki sędziów Trybunału, po drugie kwestie dotyczące nawiązania stosunku służbowego sędziów TK, powstania, zakresu i ustania stosunku służbowego sędziów TK. Trzecia grupa zagadnień dotyczy immunitetu, postępowania dyscyplinarnego dotyczącego sędziów Trybunału - powiedział polityk PiS.

Czytaj też: Nowoczesna: Projekt PiS to opis represji, które mogą spotkać niepokornych sędziów TK

Dodał, że projekt ustawy zawiera kilka regulacji, "które wydają się ważne i które służą autorytetowi TK".

Wróblewski zwrócił uwagę na rozwiązanie dotyczące jawności oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału. - To jest rzecz wydaje się oczywista i zgodna z takim standardem ogólnoświatowym w krajach demokratycznych. Jest oczekiwanie opinii publicznej, aby wszystkie instytucje państwowe, wszędzie tam, gdzie są pieniądze publiczne, wszędzie tam, gdzie jest wykonywana władza publiczna, istniała szeroka transparentność działania instytucji i piastunów władzy publicznej - powiedział polityk PiS.

Kolejnym ważnym rozwiązaniem jest, według Wróblewskiego, ograniczenie możliwości zarobkowania przez sędziów TK. Przekonywał, że w tym obszarze musi dojść do zmiany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA