REKLAMA

PiS: Ustawa ws. TK jest w pełni konstytucyjna

  • Autor: PAP/JS
  • 02 sierpnia 2016 15:18
PiS: Ustawa ws. TK jest w pełni konstytucyjna Poseł PiS Jacek Sasin na briefingu w Sejmie wyraził przekonanie, że nowa ustawa o TK jest "w pełni konstytucyjna" i "umożliwia w pełni swobodną i dobrą pracę Trybunału" (fot.:facebook.com/jacek.sasin.1)

• Nowa ustawa o TK jest w pełni konstytucyjna i kończy spór; opozycja kierując skargi do Trybunału próbuje w desperacki sposób ten konflikt przedłużyć - ocenili politycy PiS.
• Zapewnili, że nowa ustawa konsumuje część propozycji zespołu ekspertów powołanego przez marszałka Sejmu.

PO i Nowoczesna złożyły we wtorek do Trybunału wnioski o zbadanie konstytucyjności nowej ustawy o TK. Ustawę tę podpisał w sobotę prezydent Andrzej Duda, została ona opublikowana w poniedziałek, i wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia.

Według PO, poprzez tę ustawę PiS chce wyeliminować możliwość kontroli aktów prawnych stanowionych w tej kadencji. Zdaniem Nowoczesnej w konsekwencji przepisów ustawy Trybunałowi grozi paraliż.

Poseł PiS Jacek Sasin na briefingu w Sejmie wyraził przekonanie, że nowa ustawa o TK jest "w pełni konstytucyjna" i "umożliwia w pełni swobodną i dobrą pracę Trybunału". - Jesteśmy przekonani, że ta ustawa kończy również cały spór wokół TK, który został wywołany działaniami poprzedniej koalicji rządzącej - powiedział.

W jego ocenie opozycja uczyniła spór wokół TK osią swojego działania w obecnej kadencji parlamentu i dlatego "będzie próbowała w desperacki sposób ten konflikt przedłużyć, nawet jeśli nie ma żadnych powodów do tego". - Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dzisiaj Trybunał orzekał zgodnie z przepisami nowej ustawy i mamy nadzieję, że to jest oczywiste również dla przewodniczącego Trybunału - powiedział Sasin.

Inny poseł PiS Maciej Małecki - odnosząc się do działań opozycji - stwierdził, że "to jest taka klasyczna polityczna przepychanka". - My pracując w Sejmie i Senacie rozwiązaliśmy polityczny spór wokół Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził Małecki.

Według niego w nowej ustawie o TK znalazły się kompromisowe rozwiązania proponowane także przez opozycyjne kluby PSL i Kukiz'15 oraz Komitet Obrony Demokracji i Komisję Wenecką. - Kolejne próby wszczynania politycznych awantur wokół Trybunału Konstytucyjnego nie służą Polsce - dodał Małecki.

Czytaj też: RPO zaskarżył do TK nową ustawę o Trybunale

Politycy PiS dopytywani byli przez dziennikarzy, czemu miało służyć przygotowanie raportu przez zespół ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego - który został powołany przez marszałka Sejmu - skoro nowa ustawa o TK została uchwalona przez Sejm wcześniej.

Parlament zakończył prace nad nową ustawą o TK 22 lipca. W poniedziałek - 1 sierpnia - na internetowej stronie Sejmu pojawił się komunikat, że Zespół Ekspertów ds. Problematyki Trybunału Konstytucyjnego złożył na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego raport, będący efektem jego pracy.

Sasin odpowiedział, że część propozycji zespołu została skonsumowana w nowej ustawie. - Można to łatwo sprawdzić porównując oba dokumenty: raport zespołu i ustawę - zaznaczył.

Jak mówił, prace zespołu nie sprowadziły się tylko do ostatecznego raportu. - Zespół przecież na bieżąco informował marszałka Sejmu o przebiegu swoich prac. Mieliśmy kilka tygodni temu, jeszcze przed uchwaleniem tej ustawy, konferencje przewodniczącego tego zespołu, który mówił o propozycjach, jakie zespół przygotował - mówił poseł PiS.

Dodał, że zespół nie skupił się tylko i wyłącznie na rozwiązaniach doraźnych, technicznych, regulujących tryb pracy TK, które znalazły się w nowej ustawie. - Wskazał również potrzebne zmiany w prawie dotyczącym samej konstrukcji Trybunału Konstytucyjnego, chociażby sposobu wyłaniania sędziów. Te zapisy będą służyły dalszym pracom, również propozycjom, które będą zmierzały do zmiany konstytucji w tym zakresie - mówił poseł PiS. To jednak - zaznaczył Sasin - będzie zależało od "konsensusu w parlamencie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Polska jest jedna! 2016-08-03 22:22:43
    Kiedy Trybunał Konstytucyjny to orzekł Panie Jacku? Ingerujecie w trójpodział władzy co zabezpiecza Konstytucja RP nie PRL, nie posiadacie wymaganej ilości głosów celem wprowadzania zmian ustrojowych,dla mnie to proste jak ruchanie!!! Dalsze prowadzenie wojny Polsko-Polskiej nie służy rozwojowi kraju, gracie na czas zmęczenia materiałem jak w aferze gruntowej w obrębach gmin z PSL?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA