REKLAMA

PiS złoży projekt ustawy o Krzyżu Wschodnim

  • Autor: PAP/JS
  • 21 lipca 2016 09:46
PiS złoży projekt ustawy o Krzyżu Wschodnim Do tej pory nie było w Polsce specjalnego odznaczenia dla osób ratujących Polaków na Wschodzie (fot. sejm/twitter)

Klub PiS złoży w czwartek (21 lipca) w Sejmie projekt ustawy o ustanowieniu Krzyża Wschodniego, który ma być odznaczeniem dla obcokrajowców pomagającym Polakom na Wschodzie prześladowanym ze względu na ich narodowość w latach 1937-59 - poinformował poseł PiS Michał Dworczyk.

Zgodnie z projektem, Krzyż Wschodni nadawałby prezydent na wniosek ministra spraw zagranicznych. Minister mógłby przedstawiać wnioski, m.in. po zasięgnięciu opinii prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Do tej pory nie było w Polsce specjalnego odznaczenia dla osób ratujących Polaków na Wschodzie.

Krzyżem Wschodnim mogliby być odznaczeni obcokrajowcy, którzy pomagali Polakom na terenie Związku Sowieckiego w latach 1937-1939, czyli w czasie represji stalinowskich. Byłby przyznawany także tym, którzy między rokiem 1939 a 1959 pomagali Polakom przebywającym na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, a następnie administrowanych przez władze sowieckie.

Krzyż mógłby być nadawany pośmiertnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA