REKLAMA

Platforma Obywatelska zapowiada obronę polskiego samorządu przed PiS

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 21 marca 2016 12:29
Platforma Obywatelska zapowiada obronę polskiego samorządu przed PiS W spotkaniu, które odbyło się 19 marca udział wzięli śląscy posłowie PO (fot. Platforma Obywatelska/twitter)

- Będziemy bronić polskiego samorządu przed władzą centralną. Nie pozwolimy by dalej funkcjonowało centralne myślenie i by Polska była rządzona z ulicy Nowogrodzkiej – zapowiadał Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej podczas odbywającej się w Gliwicach pod hasłem "Polski samorząd - wyzwania i zagrożenia" konferencji klubu obywatelskiego.

W spotkaniu, które odbyło się 19 marca udział wzięli śląscy posłowie PO, należący do niej prezydenci tutejszych miast, ale wśród gości pojawił się też rektor Politechniki Śląskiej – prof. Andrzej Karbownik (zapowiedział, że po tym jak wkrótce zakończy kierowanie uczelnią zamierza się włączyć w działalność klubu), przewodniczący Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach - prof. Czesław Martysz, a także Jan Olbrycht, eurodeputowany, a przeszłości także marszałek województwa śląskiego, a jeszcze wcześniej burmistrz Cieszyna.

Ten ostatni podkreślał, że samorząd stanowi część władzy publicznej i nie można go traktować jako organu „pozarządowego”, choć rządzący mają tendencję do tego, by demonstrować lekceważący stosunek do samorządowców uznając ich za „amatorów”. Odnosząc się do ewentualnego odebrania zarządzania funduszami z Regionalnych Programów Operacyjnych samorządom wojewódzkim i przekazania tego wojewodom stwierdził, że byłby to przejaw centralizacji.

- To po prostu oznacza przekazanie zarządzania tymi pieniędzy Warszawie – ocenił Olbrycht. Jak dodał pieniądze przekazywane do samorządów wzmacniają władzę, także polityczną.

- Widać więc, że pojawia się więc myślenie: a co będzie jak przegramy w samorządzie? – skomentował Olbrycht.

Odnosząc się do samorządowców zwrócił uwagę, że powtarzające się od lat ich narzekania na zbyt dużą liczbę przekazanych im zadań i nieadekwatny do tego poziom dofinansowania mogą przynieść zgoła nieoczekiwane przez samych zainteresowanych skutki.

Czytaj całość na portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stanisław Komosa 2016-03-21 12:41:59
    Najważniejsze, aby przeprowadzić rzetelne wybory, bo te ostatnie mocno cuchną?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA