REKLAMA

PO apeluje do prezydenta o przyjęcie ślubowania nowych sędziów TK

  • Autor: PAP/AT
  • 16 listopada 2015 11:35
PO apeluje do prezydenta o przyjęcie ślubowania nowych sędziów TK 6 października upłynęła kadencja trojga sędziów TK, a 7 listopada powinna rozpocząć się kadencja trójki sędziów wybranych na ich miejsce (fot.trybunal.gov.pl)

- Chcemy, żeby Sejm RP zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęcie ślubowania legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann.

Klub PO przygotował projekt uchwały Sejmu, w której zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy, by przyjął ślubowanie trzech nowych sędziów TK. Zdaniem były ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka, nieprzyjęcie tego ślubowanie może stanowić naruszenie konstytucji.

Projekt uchwały trafi do marszałka Sejmu

Szef klubu PO Sławomir Neumann poinformował na konferencji prasowej, że projekt uchwały ma jeszcze w poniedziałek trafić do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. "Chcemy, żeby Sejm RP zaapelował do pana prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęcie ślubowania legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Neumann.

Były minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk przypomniał, że 6 października upłynęła kadencja trojga sędziów TK, a 7 listopada powinna rozpocząć się kadencja trójki sędziów wybranych na ich miejsce. "Sędziowie ci zostali wybrani 8 października przez Sejm RP. Ponieważ do tej pory nie doszło do złożenia ślubowania nowych sędziów TK wobec prezydenta RP, nie mogą oni rozpocząć pełnienia swoich funkcji" - argumentował Grabarczyk.

TK nie może działać w niepełnym składzie

B. szef MS podkreślił przy tym, że Trybunał Konstytucyjny to jedna z najważniejszych instytucji państwa - najważniejszy organ władzy sądowniczej. "Nie może być tak, aby ten organ nie mógł działać w pełnym składzie" - przekonywał polityk Platformy. "Do tej pory prezydent Andrzej Duda nie stworzył możliwości, aby nowi sędziowie złożyli wobec niego ślubowanie, dlatego też klub PO przygotował projekt uchwały w którym wzywa prezydenta RP, a by stworzył warunki do złożenia ślubowania" - powiedział Grabarczyk.

Polityk ocenił ponadto, że uniemożliwianie złożenia ślubowania wobec prezydenta RP może stanowić delikt konstytucyjny.

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK - przeciw czemu było PiS. W zeszłym tygodniu - czyli jeszcze w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu - skończyła się kadencja trojga sędziów Trybunału, a 2 i 8 grudnia kończy się dwojga następnych. Prezydent Andrzej Duda dotychczas nie zaprzysiągł nowo wybranych sędziów - co jest konieczne, by mogli orzekać.

Prezydent Duda mówił w środę w radiowej Jedynce, że wybór sędziów TK nastąpił z naruszeniem zasad demokratycznych. Jego zdaniem, sędziów Trybunału mógł wybrać nowy Sejm i w normalnych warunkach właśnie w taki sposób by to nastąpiło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • żałosne lecz prawdziwe 2015-11-16 13:12:45
    Naumann jesteś zerem!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA