REKLAMA

PO chce informacji od prokuratora generalnego ws. inwigilacji sędziów TK

  • Autor: PAP/JS
  • 03 października 2016 16:20
PO chce informacji od prokuratora generalnego ws. inwigilacji sędziów TK Poseł PO Rafał Grupiński. (fot.:facebook.com)

Platforma Obywatelska oczekuje od prokuratura generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry pełnej informacji na temat tego, czy prokuratura wydała zgodę na inwigilowanie sędziów Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił na briefingu w Sejmie rzecznik PO Jan Grabiec.

W niedzielę portal tvp.info poinformował, iż dotarł do wymiany e-mailowej między sędziami Trybunału Konstytucyjnego wybranymi przez Platformę Obywatelską z kwietnia, maja i czerwca 2015 r. Z maili ma wynikać, że jeszcze zanim PO zaproponowała poprawkę do projektu ustawy ws. TK, pozwalającą na obsadzenie większej liczby miejsc w Trybunale Konstytucyjnym kandydatami Platformy, prezes TK Andrzej Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat i sędzia Piotr Tuleja "doskonale zdawali sobie sprawę z konsekwencji działań podejmowanych przez poprzedni rząd" - czytamy na portalu.

Rzecznik PO Jan Grabiec ocenił, że okoliczność ujawnienia treści maili budzi poważne zdumienie polityków Platformy. - Oczekujemy od prokuratora generalnego, pana ministra Zbigniewa Ziobry pełnej informacji na temat tego, czy jest prawdą, że prokuratura wydała zgodę na inwigilowanie sędziów TK i czy jest prawdą, że służby państwowe prowadzą operacje wobec sędziów TK, w ramach których przeglądają korespondencję sędziów - powiedział Grabiec.

Zaznaczył, że jeśli taka informacja nie zostanie przedstawiona, wówczas PO będzie drogą oficjalną wnioskować o przedstawienie jej wobec Sejmu. - Nie może być tak, że politycy wykorzystują służby do tego, by deprecjonować sędziów TK, używać materiałów, które nie są dostępne publicznie do rozgrywek politycznych - podkreślił Grabiec.

Poseł PO Rafał Grupiński pytany o zarzuty wobec sędziów TK, którzy - zdaniem polityków PiS - "wdali się w walkę polityczną" - ocenił, że sędziowie TK krytycznie odnosili się do pomysłów Platformy (ws. poprawek do projektu ustawy o TK z czerwca ub. roku - red.) i wykazali się niezależnością. - Jest to bez wątpienia przykład, jeśli już czytamy te maile, że niczego w istocie sędziom TK zarzucić nie można, a na pewno nie można im zarzucić braku honoru, co próbuje robić prokurator stanu wojennego pan poseł Stanisław Piotrowicz, któremu akurat zbyt wiele honoru przypisać nie możemy - mówił.

Pytany przez dziennikarzy, czy jego zdaniem maile te są dowodem na "upolitycznienie sędziów TK", Grupiński odparł, że upolityczniona jest "akcja wokół korespondencji służbowej sędziów". - Nie ma tam żadnego upolitycznienia, jeśli sędziowie wymieniają między sobą krytyczne uwagi w sprawie projektu ustawy, który ma dotyczyć funkcjonowania i składu TK w przyszłości, to jest to absolutnie zajmowanie się sprawami zawodowymi samych sędziów - ocenił poseł.

Grupiński podkreślił, że nie posiada żadnych informacji na temat ewentualnych kontaktów sędziów TK z politykami PO w sprawie tego projektu. - Ja, ponieważ byłem posłem tamtej kadencji, mogę tylko powiedzieć, że o żadnej próbie takiego kontaktu czy kontakcie nic nie wiem jako szef klubu parlamentarnego w końcu, w tamtym czasie - powiedział.

Grabiec dodał, że teza wypływająca z tej korespondencji obala dotychczasową tezę PiS-u, że "istniały jakieś tajne porozumienia sędziów z politykami PO". - Z maili wyraźnie wynika to, że sędziowie dostrzegali niebezpieczeństwo niektórych poprawek wnoszonych w toku prac komisyjnych (do projektu ustawy o TK - red.) i tak naprawdę byli zbulwersowani tym, że nie mogą wpłynąć na kształt tej ustawy, a nie odwrotnie, że to sędziowie TK tę ustawę w tym kształcie, w jakim ostatecznie Sejm ją przyjął, napisali - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA