REKLAMA

PO i Nowoczesna apelują do prezydenta, by przyjął ślubowanie od trzech sędziów

  • Autor: PAP/JS
  • 07 listopada 2016 16:46
PO i Nowoczesna apelują do prezydenta, by przyjął ślubowanie od trzech sędziów Borys Budka (PO) (fot.:facebook.com)

• Borys Budka (PO) i Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, by przyjął ślubowanie od trzech sędziów TK wybranych zgodnie z konstytucją w poprzedniej kadencji Sejmu.
• Apel to następstwo porannego sporu w Trybunale wokół składu TK.

"Prezydent od półtora roku łamie konstytucje nie przyjmując ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Niestety to zachowanie będzie prowadziło także w przyszłości do kolejnych kryzysów konstytucyjnych. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy zgłosić się z apelem do pana prezydenta o to, aby natychmiast przyjął ślubowanie od trzech prawidłowych sędziów Trubunału Konstytucyjnego" - powiedziała Gasiuk-Pihowicz na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Posłowie PO i Nowoczesnej wystosowali też list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zwracają się o przyjęcie ślubowania od trzech sędziów Trybunału.

TK w poniedziałek rozpoznając wniosek PO i Nowoczesnej uznał, że przepisy o wyłanianiu kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego z ustawy o TK z 22 lipca są zgodne z konstytucją. TK orzekał w 5-osobowym składzie wobec tego, że w poniedziałek rano sędzia TK Piotr Pszczółkowski oraz sędziowie Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski oświadczyli, że nie będą orzekać w pełnych składach TK do czasu dopuszczenia do orzekania pozostałych trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji: Mariusza Muszyńskiego, Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha.

Prezes TK Andrzej Rzepliński nie dopuszcza ich do orzekania powołując się na rozstrzygnięcie Trybunału, w myśl którego miejsca te są zajęte przez wybranych w poprzedniej kadencji Krzysztofa Ślebzaka, Romana Hausera i Andrzeja Jakubeckiego, od których prezydent nie odebrał ślubowania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Gość 2016-11-08 11:47:33
    Znalazł się ten co nie łamał prawa i wielki zanawca prawa z tą adoratorką z N.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA