REKLAMA

PO i Nowoczesna krytycznie o odłożeniu przez komisję zaopiniowania budżetu TK na 2017 r.

  • Autor: PAP/JS
  • 27 października 2016 15:24
PO i Nowoczesna krytycznie o odłożeniu przez komisję zaopiniowania budżetu TK na 2017 r. Komisja sprawiedliwości podczas czwartkowego posiedzenia zdecydowała o odłożeniu zaopiniowania budżetu TK na 2017 rok. do czasu - jak mówił szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) - spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów natury formalnej (fot.twitter)

Odłożenie przez sejmową komisję sprawiedliwości zaopiniowania przyszłorocznego budżetu Trybunału Konstytucyjnego to kolejna próba dyskredytacji, paraliżu i zablokowania prac TK - ocenili w Sejmie politycy PO oraz Nowoczesnej.

Komisja sprawiedliwości podczas czwartkowego posiedzenia zdecydowała o odłożeniu zaopiniowania budżetu TK na 2017 rok. do czasu - jak mówił szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) - spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów natury formalnej.

"To kolejne złośliwości i podszczypywania ze strony PiS dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Jak widać, ta partia wykorzystuje każdą, nawet najmniejszą szansę do tego, by tę instytucję zdyskredytować" - oceniła po zakończeniu posiedzenia komisji posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Wtórowała jej inna posłanka tej partii i wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak. Jak podkreślała budżet, to bardzo ważny element funkcjonowania każdej instytucji. Dodała, że instytucje takie jak TK, opracowując budżet uwzględniają potrzeby na dany rok związane "z orzecznictwem, publikacjami, finansowaniem pracowników tam zatrudnionych". "Znają więc swoje potrzeby, jeśli chodzi o zapotrzebowanie w kwestii finansów" - powiedziała Dolniak.

Czytaj też: Magierowski: Projekt ws. TK przybliża do zakończenia politycznego sporu

"TK musi funkcjonować, bo jest organem przewidzianym w konstytucji, w związku z tym musi mieć środki finansowe na pokrycie swojej działalności" - podkreśliła.

Do sprawy odnieśli się również politycy PO. Zdaniem posła Platformy Michała Szczerby decyzja komisji sprawiedliwości ma na celu "kolejny paraliż i zablokowanie prac TK". "Do wielu grzechów głównych wobec Trybunału Konstytucyjnego PiS dołączył blokadę budżetu TK na rok 2017" - powiedział Szczerba podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Jak ocenił, decyzja sejmowej komisji stanowi "naruszenie autonomii" organu konstytucyjnego, jakim jest TK oraz "nieuprawnioną ingerencję władzy ustawodawczej" w działalność Trybunału. "Jest to rzecz niebywała, ponieważ komisja sprawiedliwości otrzymała pozytywną Biura Analiz Sejmowych dotyczącą zaproponowanego budżetu Trybunału na rok 2017" - zaznaczył Szczerba.

Dodał, że decyzja komisji zapadła "w dniu symbolicznym", bo - jak mówił - w czwartek mija termin jaki Komisja Europejska dała Polsce na odpowiedź w sprawie wydanych w lipcu zaleceń dotyczących ochrony praworządności.

Podczas czwartkowych obrad komisji sprawiedliwości, poświęconych debacie nad projektem budżetu TK na przyszły rok, przewodniczący komisji zgłosił wniosek o odłożenie zaopiniowania projektu budżetu do czasu spełnienia przez TK wymogów natury formalnej.

"Z ostatecznym zaopiniowaniem projektu wstrzymamy się do czasu, gdy TK spełni wymogi natury formalnej i przedstawi protokół, z którego będzie wynikało, że w Zgromadzeniu Ogólnym wzięli udział wszyscy sędziowie TK, którzy mogli i chcieli wziąć udział w tym zgromadzeniu" - powiedział poseł Piotrowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA