REKLAMA

PO i Nowoczesna zapowiadają interwencję poselską ws. kandydatów do KRS

  • Autor: PAP/JS
  • 23 lutego 2018 17:02
PO i Nowoczesna zapowiadają interwencję poselską ws. kandydatów do KRS "Składamy to pismo z wyprzedzeniem, żeby minister Ziobro i podlegli mu urzędnicy mieli czas na przygotowanie odpowiednich dokumentów" - podkreślił Budka. (Borys Budka, fot. ms.gov.pl)

Platforma Obywatelska i Nowoczesna zapowiedziały złożenie wniosku do szefa MS Zbigniewa Ziobry ws. zapoznania się z dokumentami dotyczącymi kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. PO i Nowoczesna podejmą we wtorek (27 lutego) interwencję poselską w resorcie sprawiedliwości w tej sprawie.

Borys Budka (PO) poinformował na konferencji prasowej, że wraz z szefową klubu Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz, zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, złożyli pismo do szefa MS Zbigniewa Ziobry z informacją, że zamierzają podjąć interwencję poselską w celu zapoznania się z przeprowadzoną przez ministra sprawiedliwości weryfikacją kandydatów zgłoszonych do KRS.

Według ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, poseł lub senator ma prawo podjąć interwencję w organie administracji rządowej dla załatwienia sprawy, którą wnosi we własnym imieniu, albo w imieniu wyborcy lub wyborców, jak również zaznajamiać się z tokiem jej rozpatrywania. Kierownicy organów, w których interwencja poselska się odbywa są obowiązani niezwłocznie przyjąć posła lub senatora, który przybył w związku ze sprawą wynikającą z wykonywania jego mandatu, oraz udzielić informacji i wyjaśnień dotyczących sprawy.

Posłowie informują w dokumencie, że interwencja poselska odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 8.30 w ministerstwie sprawiedliwości. "Składamy to pismo z wyprzedzeniem, żeby minister Ziobro i podlegli mu urzędnicy mieli czas na przygotowanie odpowiednich dokumentów" - podkreślił Budka.

"We wtorek o godz. 8.30 będziemy oczekiwać, żeby kierownik jednostki, czyli Zbigniew Ziobro, przyjął nas i miał przygotowane odpowiednie dokumenty, gdyż ustawa w tym przypadku nie przewiduje możliwości odmowy" - zaznaczył poseł PO. "O dalszych krokach po tej wizycie poinformujemy, ale już teraz zapraszamy na godz. 9.00 pod MS w najbliższy wtorek, gdzie zapoznamy media z informacjami uzyskanymi w tym trybie" - dodał Budka.

Gasiuk-Pihowicza podkreśliła, że "obywatele mają prawo wiedzieć, kto stoi za plecami ludzi, ubiegających się o miejsca w nowej, upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa".

"My również, wykonując mandat posła na Sejm RP mamy prawo wiedzieć przed głosowaniami, a nie po, czyje poparcie kryje się za osobami, które chcą wejść w skład upolitycznionej KRS. Mamy prawo wiedzieć, czy poparcia tym osobom udzieliło 25 wybitnych profesorów prawa, czy 25 podwładnych Zbigniewa Ziobry z Ministerstwa Sprawiedliwości" - dodała posłanka.

"Jeśli okazałoby się, że podpisy poparcia pod kandydaturami do KRS należą do podwładnych Zbigniewa Ziobry, albo do podwładnych kandydatów, byłaby to kolejna kompromitacja tej procedury" - oceniła Gasiuk-Pihowicz.

W czwartek (22 lutego) Centrum Informacyjne Sejmu podało pełną listę 18 kandydatów do KRS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA