REKLAMA

PO komentuje prace nad projektami dot. TK: Przejaw politycznej arogancji i buty

  • Autor: PAP/JS
  • 30 czerwca 2016 14:07
PO komentuje prace nad projektami dot. TK:  Przejaw politycznej arogancji i buty (fot. twitter/PO)

• Poseł PO Arkadiusz Myrcha ocenił, że prace w sejmowej komisji sprawiedliwości nad projektami dot. Trybunału Konstytucyjnego były prowadzone pod dyktat jednej partii - PiS.
• Zdaniem posła PO, taka postawa polityków PiS to przejaw politycznej arogancji i buty.

"Prace w komisji sprawiedliwości nad czterema projektami ustaw stały pod znakiem dyktatu, realizowanego przez PiS, ale też pod znakiem politycznej arogancji i buty polityków Prawa i Sprawiedliwości" - powiedział Myrcha na konferencji prasowej w Sejmie. Jak ocenił, prace w komisji sprawiedliwości to "kolejna odsłona zamachu na Trybunał Konstytucyjny, realizowanego konsekwentnie przez PiS".

"Partia Jarosława Kaczyńskiego jest wyłącznie odpowiedzialna za trwający obecnie kryzys wokół Trybunału" - mówił Myrcha. Poseł PO powiedział, że w czasie prac komisji PiS nie przyjęło ani jednej merytorycznej poprawki opozycji.

Komisja odrzuciła m.in. poprawki opozycji, by Sejm wybierał sędziego TK większością 2/3 głosów - a nie bezwzględną. Nie znalazły też poparcia poprawki PO, by kandydatów do TK mogły zgłaszać także KRS, SN i NSA. Przepadła propozycja KOD, by ślubowanie nowego sędziego odbierał marszałek Sejmu, a nie prezydent.

Według Myrchy, przedmiotem prac komisji był wyłącznie projekt ustawy autorstwa PiS, a nie pozostałe projekty: autorstwa PSL, Kukiz'15 oraz KOD, zgłoszonego jako obywatelski. "Projekt PiS jest najgorszy i najbardziej niebezpieczny spośród wszystkich projektów złożonych do tej pory przez PiS (..) kolejny raz PiS wprowadziło niekonstytucyjne zapisy" - ocenił poseł PO.

W środę po 12 godzinach pracy sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła projekt nowej ustawy o TK; jego podstawą był wypracowany wcześniej przez podkomisję projekt, oparty na propozycji PiS, uznanej za "projekt bazowy".

Zgodnie z nim, pełen skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. W tym składzie TK ma orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości, m.in., gdy z wnioskiem o uznanie sprawy za zawiłą zwróci się prezydent, prokurator generalny, trzech sędziów TK lub skład z danej sprawy. Orzeczenia co do zasady mają zapadać zwykłą większością głosów, ale w przypadku spraw rozstrzyganych w pełnym składzie część orzeczeń ma zapadać większością 2/3 głosów. Chodzi m.in. o sprawy odnoszące się do wybranych zapisów konstytucji, m.in. dotyczących wolności obywatelskich czy zakazu dyskryminacji.

Sędziów TK, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta, a do dnia wejścia w życie planowanej ustawy nie podjęli swych obowiązków, prezes TK będzie musiał włączyć do składów orzekających i przydzielić im sprawy.

Projekt bazowy powtarza zapis PiS o badaniu przez TK wniosków według kolejności ich wpływu - wyjątkiem od tej zasady byłoby badanie weta prezydenta, ustaw: budżetowej i o TK, a także - przeszkody w pełnieniu urzędu przez prezydenta i sporu kompetencyjnego organów władzy. Wiążący dla prezesa TK byłby wniosek prezydenta o pominięciu zasady kolejności wpływu sprawy przez niego wskazanej.

Zgodnie z projektem, po wejściu w życie nowej ustawy opublikowane byłyby wyroki wydane przez TK od 10 marca br. Zapis ten nie obejmuje wyroku z 9 marca o niekonstytucyjności grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Według rządu nie był to wyrok - bo TK nie orzekał w oparciu o tę nowelizację - i dlatego nie został opublikowany. Niepublikowane są też kolejne wyroki wydawane przez TK po 9 marca - przedstawiciele władz mówią, że TK ma orzekać zgodnie z grudniową nowelą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-07-01 20:29:16
    Zdaje się, że Trybunał jest pogrzebany przez PiS i w żadnej postaci już nie będzie stał na straży Konstytucji. Jeśli będzie instrumentem PiS do zaklepywania jego zachcianek, to lepiej całkiem go zlikwidować, by było wiadomo kogo postawić przed TS.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA