REKLAMA

PO: Morawiecki jest jak dr Jekyll i mr Hyde

 • Autor: PAP/JS
 • 20 października 2016 14:43
PO: Morawiecki jest jak dr Jekyll i mr Hyde Izabela Leszczyna (PO) jest zdania, że planowany na 2017 rok deficyt budżetowy, czyli 2,9 proc. PKB, przy założeniu braku inwestycji ze strony samorządów, jest nierealny. (fot. mat. pras.)

• Wicepremier Mateusz Morawiecki jest jak dr Jekyll i mr Hyde - jego Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju rozmija się z obecną polityką gospodarczą PiS - mówili  politycy PO.
• Dowodem na to - wskazywali - jest m.in. spadek inwestycji i planowany deficyt budżetowy.

Politycy PO - b. komisarz UE ds. budżetu, europoseł Janusz Lewandowski oraz b. wiceszefowa resortu finansów Izabela Leszczyna odnieśli się do środowej debaty sejmowej dotyczącej przyszłorocznej ustawy budżetowej.

Lewandowski zarzucił Prawu i Sprawiedliwości "psucie gospodarki", po to - jak mówił - "by wycisnąć z niej pieniądz na jedyny realizowany program - +500 Plus+ i to w niepełnym rozmiarze". "Miało być 500 złotych na każde dziecko" - podkreślał europoseł.

Według niego, polityka gospodarcza PiS rozmija się z założeniami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak mówił b. komisarz, tzw. plan Morawieckiego, zakłada m.in. dobrobyt Polski na poziomie średniej unijnej w roku 2030 i bardzo konkurencyjną gospodarkę zbudowaną na skoku inwestycyjnym, opartym z kolei na oszczędnościach krajowych.

"Dlatego warto pytać i pytamy: jakim cudem mają rosnąć oszczędności krajowe, skoro są wysysane przez dziurę budżetową? (...) Jakim cudem mają rosnąc inwestycje, skoro na razie w sposób wyraźny maleją w roku 2016, skoro rząd opodatkował banki w taki sposób, aby skłonić je do finansowania konsumpcji i zniechęcić do finansowania inwestycji?" - pytał Lewandowski.

"Jak mają rosnąć inwestycje skoro realizowane są programy czysto konsumpcyjne, jak zachęcić kapitał prywatny, który również nie inwestuje do inwestowania, skoro w gospodarce rządzi niepewność, również niepewność polityczna?" - zastanawiał się b. komisarz UE.

Pytał też "jaki sens ma założenie większej aktywizacji na rynku pracy, skoro realizowany jest program, który zniechęca do podejmowania pracy". "Chyba ćwierć miliona Polek oświadczyło, że gotowe są wycofać się z rynku pracy" - dodał Lewandowski.

Jako "katastrofalną" dla rynku pracy i przyszłych emerytów ocenił zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego. "Jakim cudem mamy osiągnąć dobrobyt, który wymaga wzrostu produktywności pracy, skoro zamrażane są sektory, których luka produktywności pomiędzy nami a Zachodem jest największa. To jest energetyka i górnictwo" - wskazywał polityk PO.

"Dzisiejsze rządzenie w osobie wicepremiera Morawieckiego, który kolekcjonuje ministerstwa (jest jednocześnie ministrem finansów i ministrem rozwoju) jest jak dr Jekyll i mr Hyde - w dzień obietnice dobrobytu i skoku inwestycyjnego, a w nocy gospodarka jest psuta, by wycisnąć z niej pieniądze socjalne, czyli nocą zamieniany jest pieniądz inwestycyjny na pieniądz polityczny" - ocenił Lewandowski

Izabela Leszczyna (PO) jest zdania, że planowany na 2017 rok deficyt budżetowy, czyli 2,9 proc. PKB, przy założeniu braku inwestycji ze strony samorządów, jest nierealny. "Albo to znaczy, że nic się nie zadzieje w inwestycjach i nadal wydamy ze środków europejskich 2 proc., bo na tym poziomie ministerstwo rozwoju zakomunikowało, że wydatkuje i inwestuje środki unijne, albo przekroczymy 3 proc. PKB i narazimy się na wejście w procedurę nadmiernego deficytu" - mówiła posłanka PO.

Wicepremier Morawiecki zapewniał podczas środowej debaty w Sejmie, że przyszłoroczny budżet jest "budżetem bezpiecznym, stabilnym, jest budżetem wzrostu gospodarczego, który nie hamuje naszych możliwości rozwojowych".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA