REKLAMA

PO, Nowoczesna i PSL nie chcą Służby Ochrony Państwa. Kukiz'15 jeszcze się waha

  • Autor: PAP/JS
  • 07 grudnia 2017 18:34
PO, Nowoczesna i PSL nie chcą Służby Ochrony Państwa. Kukiz'15 jeszcze się waha Posłowie debatowali nad rządowym projektem ustawy o SOP. Komisja administracji i spraw wewnętrznych we wtorek zaopiniowała projekt pozytywnie. (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

PO i Nowoczesna chcą odrzucenia projektu powołującego, w miejsce BOR, nowej formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie - Służby Ochrony Państwa, krytykuje go PSL. Zmiany popiera PiS . Kukiz'15 jeszcze nie podjął decyzji.

• Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przekonywał, że powołanie nowej formacji ma zapewnić jej skutecznie działanie.

• Krytycznie projekt ocenił także Zbigniew Sosnowski z PSL. "Likwidacja Biura Ochrony Rządu jest wielkim błędem" - mówił.

• Poseł klubu Kukiz'15 Bartosz Józwiak ocenił, że od momentu powołania BOR "pojawiały się coraz szersze zarzuty, co do funkcjonowania tej formacji".

 

Posłowie debatowali nad rządowym projektem ustawy o SOP. Komisja administracji i spraw wewnętrznych we wtorek (5 grudnia) zaopiniowała projekt pozytywnie.

Projekt popiera PiS. Poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS) ocenił, że SOP będzie miał odpowiednie uprawnienia, aby "realnie chronić osoby i ważne budynki".

Odrzucenia projektu w II czytaniu chce klub PO. B. szef MSWiA Marek Biernacki (PO) mówił, że bardzo krytycznie ocenia wprowadzenie uprawnień operacyjno-rozpoznawczych dla SOP. "Twórcy projektu albo nie zdają sobie sprawy, na czym polegają uprawnienie operacyjno-rozpoznawcze, kojarzą je z podsłuchami, werbowaniem agentów albo świadomie chcieliby wykorzystać fragmenty owych czynności do inwigilacji ciekawych osób" - mówił Biernacki.

Poinformował, że klub PO składa trzy poprawki do projektu. Pierwsza dotyczy rozszerzenia ochrony prezydenta, druga umożliwia bez okresów przejściowych przejście obecnym funkcjonariuszom BOR do SOP. Trzecia poprawka dotyczy tego, aby SOP po zakończeniu działań operacyjno-rozpoznawczych wobec danej osoby obowiązkowo informowała ją o tym, że takie działania były prowadzone.

Wniosek o odrzucenie projektu złożyła także Nowoczesna. "W tym projekcie jest ujęte zwiększenie ochrony pana prezydenta i to jest rozsądne, ale martwi nas to, że podczas konsultacji nie zostały uwzględnione negatywne opinie do tego projektu" - powiedział Jerzy Meysztowicz (N).

Krytycznie projekt ocenił także Zbigniew Sosnowski z PSL. "Likwidacja Biura Ochrony Rządu jest wielkim błędem. BOR można przeorganizować, wyposażyć funkcjonariuszy w najnowocześniejszy sprzęt, dokonać przeglądu kadrowego, wzmocnić liczebnie obecny stan kadrowy, a istniejące obiekty i infrastrukturę odremontować i unowocześnić" - dodał.

Według Kukiz'15 konieczna jest reforma BOR. Poseł tego klubu Bartosz Józwiak ocenił, że od momentu powołania BOR "pojawiały się coraz szersze zarzuty, co do funkcjonowania tej formacji". "Duża ich część wynikała z przepisów i uwarunkowań nieprzystających do rzeczywistości" - powiedział Józwiak. Jednocześnie, jak mówił, projekt "w niektórych przypadkach zwiększa zbyt szeroko" kompetencje SOP. Zapowiedział, że decyzję w sprawie głosowania jego klub podejmie po dalszej dyskusji w sejmowej komisji.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przekonywał, że powołanie nowej formacji ma zapewnić jej skutecznie działanie. "Chodzi o to żeby usprawnić tę służbę i żeby było bezpiecznie" - powiedział. W jego ocenie zmiany są niezbędne m.in. ze względu na wieloletnie zaniedbania w BOR. Zapowiedział, że MSWiA "będzie konsekwentne we wzmacnianiu nowej formacji".

Zieliński odniósł się do zarzutów posłów opozycji, którzy krytykowali zapisy projektu, według których funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze. Mówił, że podobne uprawnienia mają służby ochronne w innych krajach m.in. w Australii, Kanadzie, USA, Wlk. Brytanii, Estonii, Słowacji, Rumunii oraz w Niemczech. "Im te uprawnienia pomagają, a nie przeszkadzają" - powiedział Zieliński.

W Służbie Ochrony Państwa, ma pracować 3 tys. osób (w BOR jest ponad 2 tys. etatów).

W myśl projektu, zadania SOP nie będą ograniczały się do działań ochronnych. Służba ta ma realizować nowe zadania, polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.

Zgodnie z projektem, funkcjonariusze SOP będą mogli przeprowadzać czynności operacyjno-rozpoznawcze w celu pozyskiwania informacji o zagrożeniach dotyczących ochronionych osób i obiektów, a także rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw im zagrażających. Jak podkreśla MSWiA, w ten sposób SOP nie będzie uzależniona od informacji uzyskiwanych od innych służb, co wpłynie korzystnie na szybkość i efektywność jej działania.

Komendant SOP ma otrzymać status centralnego organu administracji rządowej, co - według projektodawców - ma przyspieszyć i usprawnić proces decyzyjny. Projekt zakłada powołanie administratora bezpieczeństwa informacji przetwarzanych przez SOP. Szef MSWiA ma przedstawiać corocznie Sejmowi i Senatowi informację dotyczącą kontroli operacyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • idioci 2017-12-07 18:42:30
    u kukizów, a raczej jajcolizów'15 sami idioci, przystawka pisu, chorągiweki bez własnego zdania. Dupolizy pisuaru, nic poza tym.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA