REKLAMA

PO, Nowoczesna i PSL zapowiadają wspólny wniosek o odwołanie marszałka Sejmu

  • Autor: PAP/JS
  • 12 kwietnia 2018 22:15
PO, Nowoczesna i PSL zapowiadają wspólny wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Według regulaminu Sejmu, Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na marszałka (Marek Kuchciński, fot.marekkuchcinski.pl)

Szefowie klubów: PO, Nowoczesnej i PSL zapowiedzieli wieczorem, że złożą wspólny wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w związku ze skandalicznym - ich zdaniem - sposobem prowadzenia obrad Izby w czasie głosowań nad ustawami sądowymi.

"Mieliśmy do czynienia z procedowaniem Sejmu, które było absolutnie nie do zaakceptowania. Prace sejmowe zostały tak naprawdę sprowadzone do Sejmu niemego, posłowie nie mogli zadawać pytań i to podczas bardzo ważnej debaty, dotyczącej trzech ustaw ustrojowych: o Sądzie Najwyższym, ustawy o ustroju sądów powszechnych i ustawy o TK. Takie zachowanie jest absolutnie niedopuszczalne" - oceniła na wspólnym briefingu z szefami klubów PO i PSL, szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Mówiła, że "jeśli PiS sięgnął po pełnię władzy, to musi się liczyć także z pełnią odpowiedzialności". "A ta pełnia odpowiedzialności, to także wystawienie się na trudne pytania, które są zadawane w interesie publicznym, interesie obywateli. Jeżeli tu, w polskim parlamencie, nie będzie przestrzeni do nawet najtrudniejszej, najbardziej emocjonalnej debaty parlamentarnej, to wtedy widzimy co się dzieje - niestety ta debata przenosi się poza parlament" - powiedziała posłanka Nowoczesnej.

"Dlatego w duchu odpowiedzialności za standardy polskiej debaty publicznej, polską demokrację, mówimy głośne nie takim metodom i takiemu sposobowi obrad Sejmu i dlatego zapowiadamy, że złożymy wniosek o odwołanie marszałka Kuchcińskiego" - zapowiedziała Gasiuk-Pihowicz.

Posłankę Nowoczesnej wsparli szefowie klubów: PO - Sławomir Neumann i PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz; obaj określili zachowanie Kuchcińskiego w czasie czwartkowych obrad jako "skandaliczne".

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka powiedział, że do wniosku "należy podejść z dużym spokojem, ale również z uwagą". "Dzisiejsze prace Sejmu były prowadzone regulaminowo, mimo naprawdę szczególnych warunków" - podkreślił. Zdaniem dyrektora CIS, było "chyba za dużo emocji, a zbyt mało spokoju w trakcie uchwalania bardzo ważnych ustaw".

Według regulaminu Sejmu, Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Rozpatrzenie wniosku i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po upływie 7 dni od dnia jego złożenia, nie później jednak niż w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Pozbyc sie troglodyty 2018-04-13 12:55:46
    to idiota na poziomie ogrodnika i ogrodnik na poziomie idioty. Żenujacy osobnik, nie posiadajacy zdolności do najmniejszego samodzielnego konstruowania wniosków i analizy czegokolwiek, innymi słowy troglodyta.
  • ob.ywatel 2018-04-13 02:11:10
    Może te trzy proponujące odwołanie, powinny być odwołane a raczej, mówiąc krótko - powinny!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA