REKLAMA

PO o przyszłych wynikach polskich sportowców w Rio: Trzeba być optymistą

  • Autor: PAP/JS
  • 05 sierpnia 2016 13:40
PO o przyszłych wynikach polskich sportowców w Rio: Trzeba być optymistą Widok na Rio, tam od soboty będzie prawdziwy sportowy karnawał (fot.: Kirilos/flickr/CC BY 2.0/)

• Trzeba być optymistą, jeżeli chodzi o wyniki polskich sportowców na rozpoczynających się w piątek igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.
• Przez osiem lat rządów PO rozpoczęło się wielkie odbudowywanie pozycji polskiego sportu na arenie międzynarodowej - uważają politycy Platformy.

W konferencji prasowej udział wzięli posłowie PO: szef sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Ireneusz RaśSzymon Ziółkowski - młociarz, mistrz olimpijski i mistrz świata oraz Tomasz Kucharski, wioślarz i dwukrotny mistrz olimpijski.

Raś powiedział, że przez osiem lat rządów PO rozpoczęło się wielkie odbudowywanie pozycji polskiego sportu na arenie międzynarodowej. Ocenił, że "wielki progres" w rezultatach polskich sportowców widać było m.in. na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 r.

Poseł PO zaznaczył, że nie stało się to "bez pewnych działań", które zapoczątkował poprzedni rząd. Wymienił w tym kontekście m.in. program budowy szkolnych boisk, tzw. "orlików", programy inwestycyjne oraz zwiększone nakłady na polski sport w ostatnich latach.

- To jest w perspektywie tylko przygotowań do Rio de Janeiro w granicach 450-500 mln zł na sport kwalifikowany, na sport profesjonalny (...). Osiem lat temu pierwszy rząd Donalda Tuska zmienił w ogóle podejście do sportu i tego efekty dzisiaj widzimy" - powiedział Raś.

Czytaj też: Kowalczyk: Założenia jednej daniny najwcześniej w październiku

Przekonywał, że trzeba być optymistą, jeżeli chodzi o wyniki polskich sportowców na igrzyskach w Rio. - Oczywiście nie chcemy wywierać nadmiernej presji, ale z życzliwością czekamy na taki rozwój wypadków, aby ten wynik polskich sportowców naprawdę był taki, jak progres w ogóle polskiego sportu, który od kilku lat już wyraźnie obserwujemy - powiedział Raś.

Kucharski dodał, że przez minione osiem lat Centralne Ośrodki Sportowe, w których do zawodów przygotowują się sportowcy, zostały dofinansowane kwotą prawie 400 mln zł. Zwrócił się do kibiców, aby wspierali polskich sportowców podczas igrzysk w Rio, np. poprzez wywieszenie na domach biało-czerwonych flag.

Z kolei Ziółkowski wyraził nadzieję, że igrzyska będą wolne od niedozwolonego dopingu. - Bardzo byśmy chcieli, ażeby medaliści z tych igrzysk byli prawdziwymi medalistami (...) niech ten sport będzie wreszcie prawdziwym sportem - powiedział.

W nocy z piątku na sobotę zostaną zainaugurowane igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Ceremonia otwarcia odbędzie się na słynnym stadionie Maracana, a jej początek zaplanowano na godz. 0.15 czasu polskiego. Do 21 sierpnia o 306 kompletów medali powalczy blisko 11 tysięcy sportowców z ponad 200 krajów, w tym 242-osobowa reprezentacja Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA