REKLAMA

PO o sieci szpitali: Reforma chaotyczna; pacjenci nie wiedzą, gdzie szukać pomocy

 • Autor: PAP/JS
 • 03 października 2017 15:56
PO o sieci szpitali: Reforma chaotyczna; pacjenci nie wiedzą, gdzie szukać pomocy Bartosz Arłukowicz zaznaczył, że "do sieci szpitali, którą zaprojektował minister Radziwiłł, nie zakwalifikowało się ponad 300 szpitali w Polsce" (fot.arch.)

Reforma wprowadzająca od października tzw. sieć szpitali jest chaotyczna, "pacjenci nie wiedzą, gdzie mają szukać pomocy" - ocenił były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

• Posłowie PO odnieśli się również do trwającego od poniedziałku protestu lekarzy rezydentów, którzy sprzeciwiają się zbyt niskim nakładom na ochronę zdrowia i niskim pensjom.

• Arłukowicz wezwał ministra zdrowia do rozpoczęcia rozmów z protestującym.

W ramach tzw. sieci szpitali funkcjonują od niedzieli 594 placówki, w których jest łącznie ponad 145 tys. łóżek. Są zobowiązane do zagwarantowania pacjentom nie tylko leczenia szpitalnego, lecz także dostępu do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Według Ministerstwa Zdrowia, zapewni to lepszą skuteczność leczenia, a pacjenci nie będą musieli sami szukać opieki specjalisty.

Zmiany w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej skomentował we wtorek, na konferencji prasowej, były minister zdrowia w rządzie PO-PSL Bartosz Arłukowicz. Jego zdaniem wprowadzane były "chaotycznie" i "będą miały brzemienne skutki dla pacjentów". "W ciągu tych ostatnich dwóch dni już widać, że pacjenci są w chaosie i nie wiedzą, gdzie mają szukać pomocy" - powiedział.

Arłukowicz zaznaczył, że "do sieci szpitali, którą zaprojektował minister Radziwiłł, nie zakwalifikowało się ponad 300 szpitali w Polsce", a "z sieci szpitali de facto wypadło około 8 tysięcy łóżek szpitalnych". Zapewnił, że PO będzie monitorowała wprowadzaną reformę, zwłaszcza - jak dodał - pod względem wielkości kolejek do specjalistów.

Obecny na konferencji Tomasz Grodzki, minister zdrowia w gabinecie cieni PO, uważa, że "poprzez sieć szpitali doprowadzamy do odcięcia niemal całkowicie ręki prywatnej". "Zasoby służby zdrowia są ograniczone. Powinniśmy używać ich wszystkich, a pacjent nie powinien sobie w ogóle zdawać sprawy z tego, czy jest leczony w szpitalu klinicznym, samorządowym czy prywatnym" - dodał. Jego zdaniem ustawa jest "antypacjencka".

Zmiany wprowadzone w ramach sieci szpitala objęły również organizację punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Utworzone zostały punkty przy szpitalach, co ma pomóc w skróceniu kolejek w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć. Liczba punktów zwiększy się o blisko 100 miejsc, do 526 punktów.

Zdaniem Arłukowicza to "de facto likwidacja dotychczasowej świątecznej i nocnej opieki lekarskiej". Jak twierdzi, przesunięcie pomocy na Izbę Przyjęć i SOR-y, spowoduje, że na tych SOR-ach i Izbach Przyjęć znajdą się pacjenci, "którzy wymagają natychmiastowej, pilnej bardzo poważnej opieki lekarskiej np. osoby z wypadków samochodowych, z udarami mózgu, z zawałami serca".

Posłowie PO odnieśli się również do trwającego od poniedziałku protestu lekarzy rezydentów, którzy sprzeciwiają się zbyt niskim nakładom na ochronę zdrowia i niskim pensjom. Arłukowicz wezwał ministra zdrowia do rozpoczęcia rozmów z protestującym. Przypomniał, że minister Radziwiłł, jako prezes Naczelnej Izby Lekarskiej apelował o podwyższenie pensji lekarzom rezydentom do dwukrotnej wartości średniej krajowej pensji. "Panie ministrze, do dzieła!" - wezwał były minister zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA