REKLAMA

PO o zmianie szefa PKBWL: Kłamstwo smoleńskie usuwa prawdę, niekompetencja - kompetencję

  • Autor: PAP/JS
  • 23 września 2016 15:55
PO o zmianie szefa PKBWL: Kłamstwo smoleńskie usuwa prawdę, niekompetencja - kompetencję To zamach na Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych; kłamstwo smoleńskie usuwa prawdę, niekompetencja usuwa kompetencję - tak zmianę szefa PKBWL oceniają posłowie PO (fot. Cezary Tomczyk/twitter)

• To zamach na Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych; kłamstwo smoleńskie usuwa prawdę, niekompetencja usuwa kompetencję - tak zmianę szefa PKBWL oceniają posłowie PO.
• Zdaniem Czesława Mroczka, nowy szef Komisji ma niewielkie doświadczenie w badaniu zdarzeń lotniczych.

Na stanowisko przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych został powołany płk. Andrzej Lewandowski. Zmiana na stanowisku szefa Komisji nastąpiła na podstawie nowelizacji prawa lotniczego. Lewandowski zastąpił na tym stanowisku Macieja Laska, który był m.in. członkiem Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która pod przewodnictwem Jerzego Millera badała katastrofę smoleńską.

- Dziś ostatecznie dokonał się zamach na Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych. Dziś został odwołany pan doktor inżynier Maciej Lasek - osoba kompetentna, merytoryczna - osoba, która od wielu lat zajmowała się badaniem katastrof lotniczych. Aby do tego doszło, PiS musiało zmienić ustawę - powiedział Marcin Kierwiński na konferencji prasowej.

Jak ocenił, zmiana na stanowisku szefa PKBWL to "zamach na prawdę". - Odwoływany jest człowiek, który kierował się nauką, faktami, a nie chciał się kierować chorymi urojeniami pana ministra (obrony narodowej) Antoniego Macierewicza. Za to jest karany - że konsekwentnie dążył do prawdy i pokazywał fakty; fakty, a nie wymysły Macierewicza - mówił Kierwiński.

- Człowiek, który przez wiele lat pracował w tej komisji, został zwolniony; równolegle PiS-owscy aparatczycy, chociażby w Europol Gaz-ie za niepracowanie otrzymują gigantyczne pieniądze - ironizował poseł Platformy.

Lasek kierował też zespołem, który ówczesny premier Donald Tusk powołał, by przypominać ustalenia komisji Millera, kwestionowane przez parlamentarny zespół smoleński kierowany przez Antoniego Macierewicza.

Kierwiński przestrzegał przy tym, że zmiana na stanowisku szefa PKBWL będzie miała wpływ na bezpieczeństwo podróży lotniczych. - Każdy z nas, jak będzie leciał samolotem, będzie mógł obawiać się o to, że każdy wypadek lotniczy nie został właściwie zbadany i wnioski z tego wypadku nie zostały w sposób należyty wyciągnięte - powiedział polityk PO.

Zdaniem b. wiceszefa MON Czesława Mroczka, "kłamstwo smoleńskie usuwa ludzi, którzy mogą świadczyć o prawdzie". - Dzisiaj ta sytuacja dotyka przewodniczącego państwowej, cywilnej komisji, pana inż. Macieja Laska, ale wcześniej już ten proces się zaczął - odsunięci zostali wszyscy prokuratorzy, którzy prowadzili poprzednie śledztwo, powoływani są nowi ludzie i cała Polska mogła się przekonać kilka dni temu oglądając wyniki pracy siedmiu miesięcy tej nowej komisji powołanej przez Antoniego Macierewicza jak nieprzygotowani są to ludzie do tych zadań - powiedział Mroczek.

Jak dodał, mamy "upadek kompetencji i wiedzy w polskich instytucjach związanych z badaniem wypadków, zdarzeń lotniczych". - Nowy przewodniczący Komisji to jest były żołnierz, który ma niewielki kontakt z badaniem wypadków lotniczych; w jego karierze praca w Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych to jest zaledwie kilka lat 10 lat temu. Nie kierował, jak mi wiadomo, żadnym zespołem, który badał zdarzenia lotnicze, w związku z tym ta zmiana to jest zmiana ewidentnie na gorsze - ocenił Mroczek.

- Kłamstwo smoleńskie usuwa prawdę, niekompetencja usuwa kompetencję - dodał b. wiceminister obrony narodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • PO-hańba i Wstyd!!! 2016-09-24 16:40:45
    Mam wrażenie, że to całe PO ma ADHD. Kompletnie nie wzbudza zaufania.Wszystkich z PO odsunąć od kierowania czym KOL WIEK to tak dla dobra i bezpieczeństwa KRAJU!!! No i czas rozliczać ich za te 8 lat złodziejskiej REPRYWATYZACJI i AFER!!!
  • martin 2016-09-23 17:00:15
    p.Kopacz , największym kłamstwem , podłością byl występ pani w sejmie i wypowiedz na temat kopania na metr ziemi , pewnie kopaliście p. kopacz aby wszystkie ślady zakopaćREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA