REKLAMA

PO ponawia apel do Szydło o informację na temat opinii KE

  • Autor: PAP/JS
  • 09 czerwca 2016 12:33
PO ponawia apel do Szydło o informację na temat opinii KE Agnieszka Pomaska oczekuje, że premier przedstawi kulisy rozmów z Komisją Europejską (fot. Agnieszka Pomaska/facebook)

Politycy PO: Agnieszka Pomaska i Rafał Trzaskowski ponowili apel do premier Beaty Szydło o przedstawienie szczegółów opinii KE nt. stanu praworządności w Polsce, a także kulisów rozmów z Komisją w tej sprawie.

We wtorek (7 czerwca) klub PO złożył wniosek o poszerzenie porządku rozpoczętych w środę (8 czerwca) obrad Sejmu o informację premier na temat opinii Komisji. W środę rano Konwent Seniorów nie przychylił się do prośby Platformy.

Opinia ws. praworządności w Polsce, którą KE wysłała polskim władzom 1 czerwca, podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół TK. Treść opinii jest poufna. Jak twierdzą unijne źródła, jest ona krytyczna i stwierdza, że istnieje systemowe zagrożenie dla rządów prawa w Polsce.

"Do dzisiaj polski parlament nie zna tej opinii i nie ma też sprawozdania pani premier z tego, co w tej opinii się znajduje" - powiedziała Pomaska na czwartkowej konferencji prasowej. Jak oceniła, premier Szydło "nie jest gotowa i nie jest skłonna do tego, żeby poinformować polski parlament i polskie społeczeństwo" o tym, co znajduje się w opinii.

Czytaj też: Kaczyński: Ustawa dot. TK mogłaby zostać uchwalona jeszcze w lipcu

PO oczekuje, że premier przedstawi kulisy rozmów z Komisją Europejską. "PiS często mówi o tym, że Polska jest państwem suwerennym, okazuje się, że te propozycje kompromisowe składa Komisji Europejskiej, a nie opozycji. My przez cały czas nie widzimy konkretów i wiemy, zdaje się, mniej niż KE" - powiedział Trzaskowski.

"Chętnie dowiedzielibyśmy się, dlaczego podobno te rozmowy zmierzały w dobrym kierunku, a potem nagle wszystko zostało zanegowane przez rząd i rząd wycofał się z pewnych zobowiązań, obietnic, które składał Komisji Europejskiej. Chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie były te propozycje, bo wygląda na to, że rząd w pewnym momencie był bardziej skłonny rozmawiać z instytucjami europejskimi niż z opozycją w sposób otwarty" - ocenił wiceszef klubu PO.

PO chciałaby poznać kulisy negocjacji z KE jeszcze przed pierwszym czytaniem w Sejmie projektu PiS nowej ustawy o TK, które zaplanowane jest na czwartek po południu.

Opinia Komisji to pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Po jej przyjęciu polskie władze powinny się do niej ustosunkować. Procedura ochrony państwa prawa przewiduje, że powinno to nastąpić w ciągu dwóch tygodni. Jeżeli wskazane problemy nie zostałyby rozwiązane, to kolejnym etapem procedury jest wydanie przez KE zaleceń z określonym terminem rozwiązania konkretnych problemów.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z artykułem 7. unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • martin 2016-06-09 13:36:32
    Czyżby ta jazgocąca przekupka nie wiedziała co to tajemnica państwową ?, przecież Timmermans uznał swój aport za tajemnice państwowąREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA