REKLAMA

PO ponawia apel o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. SKOK-ów

  • Autor: PAP/JS
  • 08 listopada 2016 14:52
PO ponawia apel o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. SKOK-ów Leszczyna wskazywała, że SKOK-i płacą obecnie o wiele niższe, niż banki, składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, (fot. mat. pras.)

• Posłowie PO: Izabela Leszczyna i Krzysztof Brejza po raz kolejny upomnieli się o powołanie w Sejmie komisji śledczej ds. SKOK-ów.
• Zaprezentowali kolejne - ich zdaniem - przykłady na to, że PiS faworyzuje Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Brejza ocenił na konferencji prasowej w Sejmie, że Polska stała się "państwem SKOK-ów". "SKOK-i mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organów i instytucji. Ze SKOK-ami związani są nowo wybierani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, SKOK-i oddziałują też ma media, ale mamy wrażenie również, że w Sejmie od kilku kadencji funkcjonuje kolejny klub parlamentarny, niewidoczny dla opinii publiczny - klub parlamentarny SKOK-ów" - podkreślił poseł Platformy.

Leszczyna przypomniała, że w październiku Sejm uchwalił ustawę, która przewiduje możliwość zakładania darmowego tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Jej zdaniem, jej przepisy ustanawiają "nierównowagę w karach" na korzyść Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Chodzi o artykuły ustawy, zgodnie z którymi jeśli bank nie udostępni klientom usługi podstawowego rachunku płatniczego, Komisja Nadzoru Finansowego może nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości do miliona zł. W przypadku SKOK-ów, kara ta jest jednak dziesięciokrotnie niższa - 100 tys. złotych.

Leszczyna wskazywała, że SKOK-i płacą obecnie o wiele niższe, niż banki, składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a kilka miesięcy temu resort finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, w którym zaproponowano korzystniejszy, niż dotychczas, sposób wyceny aktywów przez SKOK-i.

Czytaj też: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje do Ministerstwa Finansów

"To bardzo niebezpieczne, gdy minister finansów powoduje takie możliwe działania w SKOK-ach, które jak wiemy doprowadziły do niezwykle trudnej sytuacji; sześć SKOK-ów upadło, kilkanaście kolejnych jest w procesie restrukturyzacji, a to wszystko stało się właśnie dlatego, że SKOK-i zawyżały swój wynik finansowy, zawyżały wycenę zabezpieczeń" - mówiła posłanka Platformy.

Pytała "ile jeszcze prezentów z pieniędzy podatnika PiS ma zamiar sprawić SKOK-om" oraz "za co PiS musi odwdzięczać się SKOK-om". Przypomniała, że jej klub kilka tygodni temu złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej. "Chcemy komisji śledczej - jeśli PiS nie ma nic do ukrycia, to niechże zgodzi się i ją powoła" - apelowała Leszczyna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA