REKLAMA

PO proponuje poprawki do ustawy "Za życiem"

  • Autor: PAP/JS
  • 04 listopada 2016 19:49
PO proponuje poprawki do ustawy "Za życiem" W debacie nad ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", która trwa w Senacie, senatorowie PO powtarzali, że ustawa ma charakter koniunkturalny (fot. Senat/twitter)

Objęcie świadczeniami z ustawy "Za życiem" wszystkich niepełnosprawnych dzieci, które wymagają stałej opieki albo comiesięczne świadczenie w wysokości 1000 zł - to niektóre poprawki, jakie zgłosili w debacie senatorowie PO.

W debacie nad ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem", która trwa w Senacie, senatorowie PO powtarzali, że ustawa ma charakter koniunkturalny. "Ta ustawa ma stanowić alibi dla planowanych posunięć w przyszłości, ograniczających możliwości usuwania ciąży" - powiedziała Barbara Zdrojewska (PO).

"Ustawa ma uspokoić tych wszystkich zaniepokojonych, którzy boją się, że kobiety w Polsce będą przymuszane do rodzenia dzieci i będą pozbawione decyzji w tej sprawie w sytuacji, kiedy płód jest nieodwracalnie uszkodzony" - powiedział z kolei Mieczysław Augustyn (PO). Dodał, że cieszy się z deklaracji pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza, że nie ma zamiaru zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. "Ale podchodzę do tej deklaracji z bardzo dużą rezerwą" - zaznaczył Augustyn.

Złożył pakiet poprawek, który zmierza do tego, by świadczenia przewidziane w ustawie mogły obejmować wszystkie dzieci z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności, jeśli jest tam również wskazanie o konieczności stałej i długotrwałej opieki.

Poprawki złożył też Jan Rulewski (PO). Jedna z nich przewiduje, że prawo do wyrobów medycznych i leków przysługiwałoby nie tylko niepełnosprawnym dzieciom do 18. roku życia, lecz także osobom pełnoletnim do czasu ukończenia nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. lub 24. roku życia w zależności od typu szkoły.

Z kolei Piotr Zientarski (PO) złożył poprawkę, żeby na dziecko, u którego stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka, w czasie porodu lub wczesnego dzieciństwa, przysługiwało comiesięczne świadczenie w wysokości 1000 zł.

Jadwiga Rotnicka (PO) zwróciła uwagę na przepis, zgodnie z którym wypłata świadczenia dla kobiet, które zdecydują się na urodzenie niepełnosprawnego dziecka, będą wypłacane, jeśli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Jak mówiła, "jeżeli rzeczywiście chcemy podejść z sercem" do tych kobiet, przepis ten powinien zostać wprowadzony później, od początku listopada 2017 r. Taką też poprawkę złożyła.

Augustyn i Rulewski chcą ponadto, by pieniądze na asystentów rodziny pochodziły nie z Funduszu Pracy, lecz z budżetu państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA