REKLAMA

PO przedstawi diagnozę stanu finansów publicznych

  • Autor: PAP/jk
  • 08 kwietnia 2017 16:23
PO przedstawi diagnozę stanu finansów publicznych - Jedną dużą ustawą znowelizujemy kilkadziesiąt szczególnie szkodliwych ustaw, które wprowadziliście - zadeklarował Grzegorz Schetyna. (fot. PO/twitter)

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział, że PO przedstawi w środę (12 kwietnia) w Warszawie diagnozę stanu finansów publicznych, obejmującą m.in. pomysł trzynastej emerytury.

• Grzegorz Schetyna zapowiedział rozliczenie rządów PiS

• PO przedstawi pomysły odnośnie zbudowania takiego obrazu finansów publicznych, który da gwarancję w tych i następnych latach, następnych kadencjach do zbudowania bezpiecznego bilansu między pracą, płacą a emeryturą.

• Partia pokaże również koncepcję trzynastej emerytury.

- Przedstawimy konkretne pomysły odnośnie zbudowania takiego obrazu finansów publicznych, który da gwarancję w tych i następnych latach, następnych kadencjach do zbudowania bezpiecznego bilansu między pracą, płacą a emeryturą - podkreślił lider Platformy.

- Będziemy także mówić o koncepcji trzynastej emerytury, bo uważamy, że to jest bardzo ważny element polityki senioralnej. To będzie bardzo ważna narracja, którą przedstawimy, także jeśli chodzi o konkretne zapisy i ustawowe i budżetowe w następnych latach - podkreślił Schetyna na konferencji prasowej.

Dodał, że jeśli chodzi o wiek emerytalny, jest to "pytanie o możliwości ZUS-u możliwości budżetu".

Ocenił, że decyzja PiS o obniżeniu wieku emerytalnego była "krótkowzroczna bezmyślna tak naprawdę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ekonomiczne przyszłych pokoleń, a także bezpieczeństwo przyszłych emerytur".

W piątek (7 kwietnia) podczas debaty nad wnioskiem PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło Schetyna zapowiedział rozliczenie rządów PiS. Przygotowany ma zostać m.in. "akt odnowy demokracji", który przywróci "rządy konstytucji RP".

- Jedną dużą ustawą znowelizujemy kilkadziesiąt szczególnie szkodliwych ustaw, które wprowadziliście - zadeklarował polityk.

Jak mówił, przywrócone mają zostać niezależność Trybunału Konstytucyjnego, NBP, KRRiT, prokuratury, KRS. Zwiększone mają być też kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich. Lider Platformy zapowiedział ponadto: objęcie programem "500 Plus" wszystkich polskich dzieci, zapewnienie seniorom "13. emerytury", "odbudowę systemu opieki zdrowotnej", "oddanie lokalnym społecznościom podatków" oraz stworzenie możliwości powrotu do wojska dowódcom, który odeszli z niego w czasie rządów PiS.

Schetyna poinformował też w sobotę (8 kwietnia), że chce zaprosić wszystkich samorządowców do udziału 6 maja w Warszawie w "błękitnym marszu".

- To będzie marsz tych wszystkich, którzy nie zgadzają się politykę PiS i chcą czynnie, i twardo powiedzieć "nie" temu rządowi i tej polityce. Mamy potwierdzenie od wszystkich korporacji samorządowych, że będą tam obecne - wyjaśnił Schetyna, który uczestniczył w Gdańsku w spotkaniu z pomorskimi samorządowcami z ramienia PO.

Lider PO nawiązał też do piątkowej debaty nad wnioskiem PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. - To jest zły rząd. Zależało nam na tym, żeby Polacy mogli usłyszeć argumenty za i argumenty przeciw. Na tym polega demokracja parlamentarna - na nieskrępowanej debacie, różnicy zdań, na kulturalnym - nie zawsze tak jest - intelektualnym i politycznym sporze - tłumaczył.

- Czy jesteśmy zwycięzcami? Nie ma tutaj zwycięzców. Mam nadzieję, że zwycięzcami będą Polacy, kiedy za 2,5 roku będą mieli możliwość odsunięcia tej ekipy od władzy. I zrobią to - jestem o tym przekonany - w tak spektakularny sposób, jak w 2007 roku - podkreślił Schetyna pytany o ocenę debaty.

Zdaniem Schetyny, politycy PiS nie byli dobrze przygotowani do tej debaty. - Patrząc na wystąpienie prezesa Kaczyńskiego trudno mi się słucha tego samego argumentu, że my się przebieramy w ornaty i dzwonimy. Spodziewałem się bardziej merytorycznej argumentacji - dodał. Szef PO uważa, że Jarosław Kaczyński powinien jako prezes PiS wziąć odpowiedzialność za funkcjonowanie rządu.

- Stworzenie takiej konstrukcji, która wygląda jak rządy PZPR tzn., że I sekretarz rządzi, podejmuje wszystkie decyzje, a odpowiedzialność jest na poziomie rządu, to już w Polsce było. I z jakim skutkiem się skończyło, to wszyscy widzieliśmy. To są rzeczy absurdalne i nie do zaakceptowania - oświadczył.

- Nie zaakceptujemy nigdy, że prezes partii rządzącej przesłuchuje prokuratora krajowego, że wzywa prezesa NBP. O jakich sprawach on z nimi rozmawia? Czego dotyczą te rozmowy? W jaki sposób odbiera to Prezes Rady Ministrów, która jest wzywana także na Nowogrodzką ze swoimi współpracownikami i ministrami? - pytał Schetyna.

Jego zdaniem, jeżeli Kaczyński "ma ambicję rządzenia Polską", to powinien stanąć na czele rządu. - Jeżeli się nie decyduje na to, żeby zostać premierem, to powinien znaleźć swoje miejsce w innej aktywności, a nie powielać, powtarzać wzór funkcjonowania PZPR - zaznaczył szef PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA