REKLAMA

PO składa wniosek do komisji etyki o ukaranie Beaty Mateusiak-Pieluchy

  • Autor: pt/pap
  • 21 listopada 2016 12:14
PO składa wniosek do komisji etyki o ukaranie Beaty Mateusiak-Pieluchy Posłanka PiS Beata Mateusiak-Pielucha (fot facebook.com)

• Posłowie PO złożyli w poniedziałek wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy za jej słowa dot. oświadczeń dla ateistów, prawosławnych i muzułmanów.
• Zdaniem Platformy, tego typu wypowiedzi są skandaliczne i naruszają polską konstytucję.

Posłanka PiS, komentując wydarzenia wokół filmu "Wołyń, napisała na portalu wPolityce.pl: "Powinniśmy wymagać od ateistów, prawosławnych czy muzułmanów oświadczeń, że znają i zobowiązują się w pełni respektować polską Konstytucję i wartości uznawane w Polsce za ważne. Niespełnianie tych wymogów powinno być jednoznacznym powodem do deportacji".

Później Mateusiak-Pielucha odniosła się do swoich słów we wpisie na Facebooku. "Napisałam o problemie związanym z zagrożeniem, jakie stanowi coraz większa ilość pracujących i żyjących w Polsce imigrantów, od których, moim zdaniem, należy wymagać poszanowania naszych praw i wartości, jak od każdego gościa, który chce przebywać w naszym domu. Nie ma to nic wspólnego z katolicyzmem czy innym wyznaniem" - wyjaśniła posłanka PiS.

Zdaniem posłów PO - Moniki Wielichowskiej i Roberta Tyszkiewicza - felieton Mateusiak-Pieluchy "zawiera wypowiedzi, które nie przystoją osobie sprawującej mandat posła na Sejm RP".

Zasady godności

"Zachowanie i poglądy zaprezentowane przez poseł Beatę Mateusiak-Pieluchę na łamach portalu wPolityce.pl dobitnie łamią zasady poszanowania godności innych osób i dbałości o dobre imię Sejmu RP" - napisali we wniosku do komisji etyki poselskiej.

Według polityków PO, Mateusiak-Pielucha swoją wypowiedzią naruszyła art. 32 ust. 1 konstytucji RP, który stanowi, że "wszyscy wobec prawa są równi; wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne".

"Jednocześnie poprzez zaproponowany przymus do składania oświadczeń o zapoznaniu się i zobowiązaniu do respektowania polskiej konstytucji i wartości uznawanych w Polsce za ważne, poseł Beata Mateusiak-Pielucha naruszyła art. 53 ust. 7 Konstytucji RP, zgodnie z którym "Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania" - napisali Wielichowska i Tyszkiewicz.

Oburzające i niezgodne z konstytucją

Wielichowska, która w gabinecie cieni PO pełni funkcję pełnomocnik ds. równego statusu, oceniła, że słowa Mateusiak-Pieluchy świadczą o tym, iż posłanka chce "lojalek od niekatolików i niechrześcijan".

"To oburzające i niezgodne z konstytucją" - podkreśliła. "Walka o równe prawa skończy się wtedy, gdy nikt - bez względu na to, kim jest, jaki ma światopogląd, jaką religię wyznaje, jaki ma kolor skóry - nie będzie czuł się poniżany, czy pogardzany" - dodała.

Posłanka Platformy oczekuje też reakcji pełnomocnika rządu ds. równego traktowania Adama Lipińskiego. "Reakcja pana ministra powinna być stanowcza, ponieważ wypowiedź posłanki jest oburzająca i jest skandaliczna" - zaznaczyła Wielichowska. Zapowiedziała złożenie interpelacji w tej sprawie.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza Beaty Mateusiak-Pieluchy.

W piątek wniosek do komisji etyki o ukaranie posłanki PiS złożył Piotr Apel (Kukiz'15).

Komisja etyki, po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia przez posła "Zasad etyki poselskiej", może w drodze uchwały: zwrócić posłowi uwagę, udzielić upomnienia lub nagany. Uchwały komisji podaje się do wiadomości publicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • fanszwejka 2016-11-21 12:53:57
    POkrętacze, szukają każdego pretekstu aby dołożyć PiS-owi. A ponieważ otrzymują granty z zachodu na robienie awantur i obalenie demokratycznie wybranych władz, nie odpuszczą żadnej okazji. Przecież muszą się czymś wykazać aby te granty otrzymać, choćby na transparenty, szturmówki, nagłośnienie ulicznych awantur, kamizelki, kaski itp. Zachodnie fundacje, muszą mieć dowody ataku na PiS aby te granty płacić. Stąd te coraz liczniejsze awantury w Polsce. Szwejk, na to, powiedziałby tak: "A wojna będzie".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA