REKLAMA

PO: Trzeba ogłosić alarm antyPisiewiczowy. My mamy na to receptę

  • Autor: PAP/AT
  • 20 stycznia 2017 12:24
PO: Trzeba ogłosić alarm antyPisiewiczowy. My mamy na to receptę Zjawisko Pisiewiczów dotyczy tysięcy stanowisk - powiedział Siemoniak (Tomasz Siemoniak, fot.facebook.com/Tomasz-Siemoniak)

• Stężenie "Pisiewiczów" w Polsce przekracza wszelkie normy - uważają posłowie PO.
• Receptą na nich jest projekt ustawy, autorstwa PO, który zakłada wprowadzenie konkursów na członków rad nadzorczych w państwowych spółkach - przekonywali.

Według PO, "Pisiewicze", to osoby, które otrzymały stanowiska nie ze względu na swoje kompetencje, ale jedynie ze względu na poparcie, jakiego udzielają Prawu i Sprawiedliwości.

"Zjawisko Pisiewiczów dotyczy tysięcy stanowisk. Puls Biznesu opublikował listę tysiąca takich osób, wiemy, że numer tej gazety nie pomieścił wszystkich, którzy powinni być tam opisani. Stężenie Pisiewiczów w Polsce, w życiu publicznym przekracza wszelkie normy. Trzeba ogłosić alarm antyPisiewiczowy, my mamy na to receptę" - podkreślił poseł PO Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej w Sejmie.

Mariusz Witczak (PO) powiedział, że receptą na "Pisiewiczów" jest projekt ustawy, autorstwa Platformy, który zakłada wprowadzenie konkursów na członków rad nadzorczych w państwowych spółkach. "Projekt pozwoli położyć kres patologii i korupcji, jeżeli chodzi o obsady partyjne do rad nadzorczych spółek skarbu państwa" - podkreślił poseł.

Poinformował, że projekt Platformy został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej komisji energii i skarbu państwa.

Czytaj też: "Misiewicze" zatrudnieni przez PiS powinni zostać zwolnieni

Zdaniem Witczaka, projekt PO to szansa na profesjonalne rady nadzorcze i profesjonalne zarządy w spółkach skarbu państwa. Jak ocenił, rozwiązania zawarte w projekcie odpolityczniają procedury wyboru członków rad nadzorczych.

Projekt PO zakłada utworzenie przy urzędzie Prokuratorii Generalnej powszechnej bazy osób posiadających kwalifikacje do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Spośród osób tych system informatyczny losowałby członków komisji konkursowych, które będą później wskazywać członków rad nadzorczych państwowych spółek.

Propozycja PO przewiduje ponadto powołanie przy prezesie Prokuratorii Generalnej 3-osobowej rady ds. postępowań konkursowych. Jej członkowie mieliby posiadać co najmniej tytuł naukowy doktora habilitowanego prawa lub ekonomii. Zadaniem rady miałoby być przygotowanie kryteriów konkursowych.

Platforma pod koniec października uruchomiła stronę pisiewicze.pl, na której publikuje nazwiska osób, które znalazły zatrudnienie w państwowych instytucjach i spółkach Skarbu Państwa. Na liście znaleźli się m.in. b. polityk PiS i Solidarnej Polski Jacek Kurski, obecnie prezes TVP; b. minister finansów Paweł Szałamacha (teraz członek zarządu NBP), b. rzecznik PiS Marcin Mastalerek (zatrudniony w PKN Orlen), b. działacz PiS Michał Rachoń (publicysta w TVP).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

  • Ewelina 2017-01-20 16:11:09
    Powinni się wstydzić swojego zachowania i totalnego zakłamania ! Dziwię się bardzo ,że część obywateli im wierzy patrząc i obserwując ich co wyczyniają przeciw Polsce ! Kompletnie NIC dobrego nie uczynili przez 8 lat !!! a wręcz odwrotnie !!!
  • Roman 2017-01-20 15:32:53
    A gdzie oni byli z taką inicjatywąprzez ostatnie 8 lat?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA