REKLAMA

PO: Uchwała Sejmu ws. Dnia Praw Rodziny wyklucza część rodzin

 • Autor: PAP/JS
 • 21 października 2016 19:22
PO: Uchwała Sejmu ws. Dnia Praw Rodziny wyklucza część rodzin Magdalena Kochan (PO) podkreśliła na piątkowej konferencji po głosowaniu, że Platforma zgadza się "co do idei uchwały", jej sprzeciw budzą jednak jej konkretne zapisy.

• Posłanki PO wyraziły sprzeciw wobec treści przyjętej przez Sejm uchwały ws. ustanowienia 22 października Dnia Praw Rodziny.
• Ich zdaniem, uchwała wyklucza część rodzin, m.in. samotnych rodziców, rodzeństwo, dziadków, czy rodziny migracyjne.

Uchwała głosi m.in.: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zatroskany o przyszłość rodziny opartej na trwałym związku mężczyzny i kobiety, otwartym na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb małżonków i dzieci, ustanawia dzień 22 października Dniem Praw Rodziny".

Magdalena Kochan (PO) podkreśliła na piątkowej konferencji po głosowaniu, że Platforma zgadza się "co do idei uchwały", jej sprzeciw budzą jednak jej konkretne zapisy. Jej zdaniem, uchwała została napisana w ten sposób, że "de facto nie stanowi Dnia Praw Rodziny, a Dzień Praw Małżonków".

Kochan uważa, że uchwała wyklucza "cały szereg rodzin", np. samotnych rodziców wychowujących dzieci, dziadków, rodzeństwo, a także rodziny migracyjne. "Tylko polskie rodziny zostały objęte tym Dniem Praw Rodziny. Mamy nadzieję, że w kalendarzu dzień 22 października rozumiany będzie szerzej niż chcieli tego uchwałodawcy" - zaznaczyła Kochan.

Marzena Okła-Drewnowicz (PO) zwróciła uwagę, że polskie rodziny są różne - partnerskie, niepełne. "My jesteśmy za Dniem Praw Rodziny, ale każdej rodziny, bo każda rodzina jest wartością. Uważamy, że to, co dzisiaj zrobili posłowie PiS, jest bardzo dyskryminujące" - oceniła posłanka PO.

"PiS od początku swoich rządów podzieliło Polaków na lepszy i gorszy sort, podzieliło dzieci na +500 plus+ i +500 zero+; dzisiaj podzieliło rodziny na pełne i niepełne" - mówiła z kolei Monika Wielichowska (PO).

Czytaj też: Sejm za ustawą o darmowych rachunkach

Piątkowemu głosowaniu nad uchwałą o ustanowieniu Dnia Praw Rodziny towarzyszyła burzliwa dyskusja. Oprócz Kochan i Okły-Drewnowicz, sprzeciw wobec treści dokumentu wyrażały posłanki Nowoczesnej. Joanna Augustynowska podkreślała, że pojęcia "małżeństwo" i "rodzina" nie są tożsame. "Rodzina to również sieroty, wdowy" - wskazywała.

Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) wyraziła z kolei pogląd, że uchwała ma "odwrócić uwagę od wszystkich wpadek PiS". "Co wspólnego z prawami rodziny ma zmuszanie kobiet do rodzenia dzieci, które niedługo umrą, panie pośle Kaczyński" - pytała, zwracając się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

"Co wspólnego z prawami rodziny ma niechlujnie przygotowana ustawa o edukacji, pani minister Zalewska? Co wspólnego z prawami rodziny, posłowie PiS, ma niechęć do edukacji seksualnej i in vitro?" - mówiła Scheuring-Wielgus. "Państwo, politycy PiS, najbardziej jesteście prorodzinni w rozdawaniu stanowisk w spółkach Skarbu Państwa i w administracji rządowej" - dodała posłanka Nowoczesnej. Wezwała polityków PiS, by zabrali się za "dobrą politykę prorodzinną".

Tadeusz Woźniak (PiS) przekonywał, że uchwała Sejmu nie jest "skierowana przeciwko komukolwiek". "To jest nasz wyraz troski" - podkreślił poseł PiS. Zapewnił, że PiS nikogo nie wyklucza. "My nie wykluczamy samotnej matki, nie wykluczamy dziecka, nie wykluczamy także rodzin adopcyjnych, rodzin zastępczych, czy innych form rodzin" - mówił Woźniak.

Zaznaczył przy tym, że "najcenniejszą formą, także dla interesów państwa jest rodzina pełna". "I o to właśnie chodzi - by zachęcać Polaków" - podkreślił polityk PiS.

Podczas piątkowego głosowania nad uchwałą większość klubu PO wstrzymała się od głosu; klub Nowoczesnej opowiedział się przeciwko uchwale. "Za" głosował klub PiS oraz większość posłów PSL i Kukiz'15.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA