REKLAMA

PO: uczcijmy nie tylko L.Kaczyńskiego, ale i L.Wałęsę

  • Autor: PAP/em
  • 18 grudnia 2015 12:21
PO: uczcijmy nie tylko L.Kaczyńskiego, ale i L.Wałęsę Lech Wałęsa/ Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

Klub PO proponuje, by zapowiedziane na wtorek (22 grudnia) uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów uczciło nie tylko 10. rocznicę zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale również 25-lecie zaprzysiężenia prezydenta Lecha Wałęsy.

Z kolei szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz mówił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że nie wolno nam zapomnieć podczas wtorkowych uroczystości o ostatnim prezydencie Polski na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. "Zdaniem Polskiego Stronnictwa Ludowego warte jest również upamiętnienie ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie - pana Ryszarda Kaczorowskiego, śp. prezydenta, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Który - właśnie w tych dniach, przed Świętami Bożego Narodzenia w roku 90. - przekazywał Lechowi Wałęsie insygnia władzy państwowej, te, które gwarantują ciągłość Rzeczpospolitej, te, które świadczą o naszej tradycji, o historii, o chlubie naszego narodu - insygnia Orła Białego, insygnia Orderu Odrodzenia Polski" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, które odbyć ma się we wtorek 22 grudnia w związku 10. rocznicą zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jest wspólną inicjatywą marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego (PiS) i Stanisława Karczewskiego (PiS).

"22 grudnia odbędzie się rzecz do tej pory niespotykana w polskim parlamencie - uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, które ma uczcić ślubowanie przed 10 laty śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej szef klubu PO Sławomir Neumann przypominając, że Lech Kaczyński złożył przysięgę 23 grudnia 2005 r.

25 lat temu, 22 grudnia 1990 r. - przypomniał Neumann - takie ślubowanie złożył Lech Wałęsa. Dlatego, jak poinformował, PO złożyła u marszałka Sejmu wniosek o rozszerzenie porządku obrad tego zgromadzenia również o uczczenie tej rocznicy.

Uzasadniając wniosek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) podkreśliła, że polska "historia jest bardzo burzliwa, bardzo ciekawa i nie ma jednej daty w naszym kalendarzu przypisanej tylko do jednego ważnego wydarzenia i tylko do jednej osoby".

Jak dodała, "kiedy myślimy o naszej historii, o tym, żeby budować wspólnotę, trzeba przypominać o wszystkich ważnych datach i nie można pomijać tak ważnego wydarzenia", jak wybór i zaprzysiężenie Lecha Wałęsy na prezydenta - pierwszego wybranego w bezpośrednich wyborach po transformacji ustrojowej.

Neumann ocenił, że propozycje PO, to "swoiste sprawdzam dla intencji PiS, które wiele mówi o łączeniu o budowaniu mostów, łączeniu Polaków i słuchaniu Polaków".

Szef klubu Platformy zaznaczył, że w środę na posiedzeniu senackiej komisji jego klub złożył poprawki do zaproponowanego przez senatorów PiS projektu uchwały w 10. rocznicę złożenia przysięgi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Nasze poprawki dotyczą wpisania też w tę uchwałę Lecha Wałęsy jako prezydenta wybranego w pierwszych demokratycznych wyborach" - powiedział.

"Składamy te projekty po to, aby tego dnia wszyscy posłowie, niezależnie od ich poglądów, mogli uczcić prezydentów wybranych w wolnych wyborach, prezydentów wolnej Polski" - podkreślił szef klubu PO.

"Uznajemy, że każdy ma prawo do tego, aby być uhonorowanym przez to uroczyste zgromadzenia na równych prawach. Nie chcemy, aby można było odnieść wrażenie dzielenia Polaków na lepszych i gorszych, na tych którzy budują wizerunek jednego, drugiego czy trzeciego prezydenta (...)" - dodał Neumann.

Jego zdaniem, odrzucenie propozycji PO będzie "próbą świeckiej beatyfikacji Lecha Kaczyńskiego". "Platforma daje szansę PiS, aby te obchody były godne i aby ta uroczystość miała charakter wspólnotowy" - dodał szef klubu PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)
REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA