REKLAMA

PO: Ustawa "Za życiem" to rekompensata PiS dla środowisk pro-life

  • Autor: PAP/JS
  • 04 listopada 2016 16:46
PO: Ustawa "Za życiem" to rekompensata PiS dla środowisk pro-life Magdalena Kochan (PO) przywołała z kolei wyrok TK z 2014 r., w którym za sprzeczne z konstytucją uznane zostało różnicowanie świadczeń w zależności od tego kiedy powstała niepełnosprawność (fot. Facebook/Magdalena Kochan)

• Uchwalona w piątek ustawa "Za życiem" jest nieludzka i niekonstytucyjna - oceniają posłanki PO: Marzena Okła-Drewnowicz i Magdalena Kochan.
• Ich zdaniem, stanowi ona rekompensatę PiS dla środowisk pro-life za odrzucenie projektu ws. zakazu aborcji.

Ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Za przyjęciem ustawy - której projekt złożył rząd - zagłosowało 267 posłów (w tym PiS, PSL, koło WiS oraz większość klubu Kukiz'15). Przeciw było 140 posłów (z PO i Nowoczesnej). Wstrzymało się 21 (w tym 12 z Kukiz'15 oraz koło ED).

Marzena Okła-Drewnowicz oceniła na briefingu, że uchwalona ustawa jest "pewnego rodzaju zadośćuczynieniem organizacjom +pro life+", które - jak przypomniała - przygotowały odrzucony w październiku przez Sejm projekt ustawy wprowadzający całkowity zakaz aborcji. "I chodzi teraz o to, żeby PiS te środowiska jakoś usatysfakcjonowało. Problem polega na tym, że odbywa się to kosztem rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi" - dodała posłanka Platformy.

Krytykowała przy tym rozwiązanie ustawy zgodnie, z którym świadczenie w wysokości 4 tys. złotych należy się tylko wówczas jeśli niepełnosprawność została wykryta podczas ciąży, albo powstała w trakcie porodu.

"My, jako Platforma, oczywiście jesteśmy w stanie poprzeć projekt ustawy, ale projekt, który nie różnicuje dzieci - projekt, na który czekają rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi, projekt kompleksowej i systemowej pomocy takim rodzinom" - podkreśliła Okła-Drewnowicz.

Magdalena Kochan (PO) przywołała z kolei wyrok TK z 2014 r., w którym za sprzeczne z konstytucją uznane zostało różnicowanie świadczeń w zależności od tego kiedy powstała niepełnosprawność. "Dzisiaj uchwaliliśmy ustawę, w której od daty powstania niepełnosprawności zależy wsparcie 4 tysiącami" - dodała posłanka Platformy.

Oceniła przy tym, że niektóre zapisy ustawy "Za życiem" są nieprecyzyjne. "Do końca nie mam odpowiedzi na pytanie, czy jeśli rodzi się dziecko z cukrzycą, albo z poważną wadą serca, jeśli rodzi się dziecko niedowidzące, czy niedosłyszące, to ta pomoc 4 tysięcy je obejmie. Moim zdaniem, czytając wprost artykuły zawarte w tej ustawie, nie" - wskazywała posłanka PO.

"To jest nieludzka ustawa, to jest ustawa niekonstytucyjna, to jest ustawa, której w żadnym razie nie możemy zaakceptować" - zaznaczyła Kochan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • asik 2016-11-05 10:49:19
    No PIS to samo dobro? Po takim artykule taki komentarz to tylko w pysk lać i patrzeć czy równo puchnie, nic mniej
  • PO-Nowoczesne DNO! 2016-11-04 22:37:42
    To, co najbardziej smuci, to postawa opozycji totalnej. Platforma po ośmiu latach rządzenia stała się rasową partią władzy, bez żadnego programu, bez idei, bez podstawy. Partią opierającą się wyłącznie na synekurach, rozdawnictwie i niestety, jak się powoli dowiadujemy – korupcji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA