REKLAMA

PO: W piątek ponownie spotka się zarząd partii ws. wykluczonych posłów

  • Autor: PAP/JS
  • 25 stycznia 2018 23:37
PO: W piątek ponownie spotka się zarząd partii ws. wykluczonych posłów Wykluczonym z Platformy posłom przysługuje - zgodnie z regulaminem PO - prawo odwołania od decyzji zarządu do sądu koleżeńskiego; politycy nie biorą jednak pod uwagę takiej możliwości. (fot. PO/twitter)

Zarząd PO, który w czwartek (25 stycznia) wieczorem zajmował się listem trojga wykluczonych z Platformy posłów: Joanny Fabisiak, Marka Biernackiego i Jacka Tomczaka z prośbą o wyjaśnienie powodów decyzji o usunięciu ich z partii, postanowił, że sprawa będzie kontynuowana w piątek po sejmowych głosowaniach.

  • Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ostatnich dniach doszło do kilku spotkań Schetyny z trojgiem wykluczonych posłów.
  • Politycy, którzy sami wystąpili z inicjatywą rozmowy z liderem PO, mieli co prawda podkreślać swoje przywiązanie do wartości konserwatywnych, ale wyrazić też żal z faktu, iż odrzucenie projektu Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" stało się pretekstem do ataków na PO.
  • Wykluczonym z Platformy posłom przysługuje - zgodnie z regulaminem PO - prawo odwołania od decyzji zarządu do sądu koleżeńskiego; politycy nie biorą jednak pod uwagę takiej możliwości.

Fabisiak, Biernacki i Tomczak w swoim liście zawarli też deklarację o gotowości do "współpracy z ludźmi Platformy, ze środowiskiem Platformy dla dobra Polski". Posłowie zostali usunięci z partii za głosowanie wbrew stanowisku kierownictwa Platformy w sprawie zmian w prawie aborcyjnym.

"Z całą uwaga wsłuchiwaliśmy się w argumenty przedstawione przez posłów, poświęciliśmy tej analizie wiele czasu, bowiem Platforma, która ma 17 lat historii, bardzo rzadko stosowała dyscyplinę przy tego rodzaju głosowaniach. Jeśli chodzi o konsekwencje w postaci wykluczenia z partii po naruszeniu dyscypliny, to nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek taka sankcje zastosowano" - poinformował dziennikarzy po posiedzeniu zarządu rzecznik Platformy Jan Grabiec.

"Dzisiaj zarząd po dwu i pół godzinach dyskusji postanowił tę dyskusję przerwać i ponownie, w piątek, po głosowaniach w Sejmie, które odbędą się rano, spotkać się po to, by dokończyć dyskusję na ten temat i podjąć decyzję, jakie będą dalsze losy parlamentarzystów, jak odpowiedzieć na list, który został do nas skierowany" - podkreślił Grabiec.

"Analizujemy całą sytuacje, w związku z historią Platformy, naszymi doświadczeniami, dorobkiem tych parlamentarzystów, ale również wyzwaniami, jakie są przed nami. Wiemy, że jest to rok wyborczy, zaczyna się cykl wyborów: od wyborów samorządowych, wyborów do PE, parlamentarnych i prezydenckich. Jest to maraton, który wymaga skonsolidowanej, zwartej i zjednoczonej opozycji. Chcemy, żeby nasze decyzje nie przyczyniały się do rozproszenia opozycji, a jej konsolidacji" - zapowiedział rzecznik Platformy.

Fabisiak, Biernacki i Tomczak zostali 11 stycznia - decyzją zarządu PO - usunięci z partii za głosowanie wbrew stanowisku kierownictwa Platformy w sprawie zmian w prawie aborcyjnym. Wolą władz partii i klubu parlamentarnego było, aby obywatelski, liberalny projekt Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" trafił do dalszych prac w komisji sejmowej i aby odrzucony został projekt Komitetu "#ZatrzymajAborcję", który zakłada zaostrzenie obecnie obowiązujących przepisów. Fabisiak, Biernacki i Tomczak zagłosowali odwrotnie.

Wykluczonym z Platformy posłom przysługuje - zgodnie z regulaminem PO - prawo odwołania od decyzji zarządu do sądu koleżeńskiego; politycy nie biorą jednak pod uwagę takiej możliwości.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ostatnich dniach doszło do kilku spotkań Schetyny z trojgiem wykluczonych posłów. Politycy, którzy sami wystąpili z inicjatywą rozmowy z liderem PO, mieli co prawda podkreślać swoje przywiązanie do wartości konserwatywnych, ale wyrazić też żal z faktu, iż odrzucenie projektu Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" stało się pretekstem do ataków na PO. "Trochę spuścili z tonu, trochę posypali głowę popiołem, więc wszystko idzie w dobrą stronę" - powiedział jeden z bliskich współpracowników szefa PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA