REKLAMA

PO wierzy w utrzymanie liczebności mandatów w Małopolsce

  • Autor: PAP
  • 15 września 2015 13:27
PO wierzy w utrzymanie liczebności mandatów w Małopolsce Rafał Trzaskowski jedynką w Krakowie (fot. PAP)

W tej kadencji Platforma Obywatelska posiada 16 mandatów poselskich i trzy senatorskie. Partia liczy na zachowanie tego stanu rzeczy.

PO wystawiając na jedynkach m.in. ministra skarbu Andrzeja Czerwińskiego, wiceministra spraw zagranicznych Rafała Trzaskowskiego i marszałka województwa Marka Sowę liczy na utrzymanie liczebności miejsc w Sejmi i w Senacie po nadchodzących wyborach.

- Chcemy te wybory wygrać, aktualnie mamy 16 mandatów poselskich i trzy senatorskie, to jest przestrzeń, z którą startujemy ubiegając się o poparcie naszych mieszkańców - powiedział we wtorek marszałek Marek Sowa. Startuje on z pierwszego miejsca w okręgu nr 12 obejmującym zachodnią część województwa, czyli powiaty: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki. Drugie miejsce w tym okręgu przypadło wiceminister środowiska Dorocie Niedzieli, a trzecie - posłowi Robertowi Maciaszkowi.

- Mamy znakomitą ekipę ludzi młodych, dynamicznych, ludzi pełnych energii, chcących zmieniać naszą Małopolskę, a również nasz kraj. Jestem przekonany, że wspólnie z tą drużyną odniesiemy sukces - podkreślił Sowa.

Krakowska jedynka do Sejmu to Rafał Trzaskowski

"Jedynką" PO w okręgu nr 13 obejmującym miasto Kraków, a także powiaty: krakowski, miechowski i olkuski został ostatecznie wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Pierwotnie listę miał otwierać szef małopolskich struktur Platformy, obecny wiceprzewodniczący sejmiku woj. małopolskiego Grzegorz Lipiec, ale decyzją zarządu krajowego PO miejsce to przypadło Trzaskowskiemu. Lipca umieszczono na trzeciej pozycji; poprzedza go poseł Ireneusz Raś. Na kolejnych miejscach są posłowie Lidia Gądek i Jagna Marczułajtis-Walczak, a następnie były europoseł Bogusław Sonik i senator Janusz Sepioł. Krakowską listę PO zamyka poseł i były prezydent miasta Józef Lassota.

- Jedynka w Krakowie to wielki zaszczyt - chcę się koncentrować na tym, żeby Kraków umacniał swoją pozycję, jako stolica polskiej innowacyjności - zaznaczył Trzaskowski.

Nowy Sącz i Tarnów obsadzone

W okręgu nr 14 obejmującym Nowy Sącz i powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański liście PO przewodzi minister skarbu państwa Andrzej Czerwiński. Za nim znalazł się poseł z Podhala Andrzej Gut-Mostowy. Z szerzej znanych osób jest jeszcze b. starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski na miejscu 10.

Wiceminister edukacji Urszula Augustyn otwiera listę PO w okręgu nr 15 obejmującym Tarnów i powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki. Drugie miejsce należy do szefa tarnowskich struktur Platformy, posła i b. żużlowca Roberta Wardzały, a trzecie - poseł Elżbiety Achinger.

- Najważniejsze jest to, że jestem tarnowianką, znam znakomicie okręg (). Osiem lat temu ten okręg wyglądał zupełnie inaczej, dziś jest bardziej dynamiczny, lepiej skomunikowany, co wcale nie znaczy, że już koniec naszych prac i obowiązków - powiedziała liderka listy Urszula Augustyn.

Kandydaci do Senatu w porozumieniu z PSL

Jak poinformował szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec, w wyborach do Senatu Platforma porozumiała się z PSL w sprawie wystawienia wspólnych kandydatów. Wyjątkiem będzie okręg podkrakowski, gdzie nastąpi "szlachetna rywalizacja" przedstawicieli obu ugrupowań. Platformę będzie tam reprezentował senator Stanisław Bisztyga.

Do Senatu PO wystawi w Krakowie dotychczasowego posła Jerzego Fedorowicza i senatora, b. ministra obrony Bogdana Klicha. Dotychczasowy senator będzie kandydować też w okręgu nowotarskim - Stanisław Hodorowicz, a w okręgu nowosądeckim - przedsiębiorca Tadeusz Nowak.

W pozostałych dwóch okręgach PO poprze przedstawicieli ludowców: w okręgu bocheńskim - Jana Pająka, wójta gminy Drwinia oraz okręgu tarnowskim - Łukasza Węgrzyna, dyrektora szpitala powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

- Mam nadzieję, że to będzie z dobrym skutkiem i że jest to pomysł, żebyśmy wygrali mandaty senatorskie we wszystkich okręgach w Małopolsce - dodał Lipiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA