REKLAMA

PO: Wniosek o konstruktywne wotum prawdopodobnie w czwartek lub w piątek

  • Autor: PAP/JS
  • 21 listopada 2017 22:00
PO: Wniosek o konstruktywne wotum prawdopodobnie w czwartek lub w piątek Platforma już raz, wiosną tego roku, próbowała odwołać rząd Beaty Szydło (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Wniosek PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło trafi do Sejmu prawdopodobnie w czwartek lub piątek (23 lub 24 listopada) - wynika z rozmów z politykami PO. Platforma wciąż oczekuje, że premier potępi zachowanie uczestników Marszu Niepodległości. Pod wnioskiem nie podpiszą się raczej posłowie PSL i Nowoczesnej.

• Kandydatem Platformy na premiera, którego - zgodnie z konstytucją - musi wskazać wnioskodawca konstruktywnego wotum nieufności dla rządu, będzie prawdopodobnie Schetyna.

• Platforma już raz, wiosną tego roku, próbowała odwołać rząd Beaty Szydło. Kandydatem, wskazanym we wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności dla obecnej Rady Ministrów był również Schetyna.

• Nieoficjalnie od posłów partii Ryszarda Petru można usłyszeć, że inicjatywa ta nie ma sensu, zwłaszcza w świetle planowanej rekonstrukcji rządu i doniesień o możliwym zastąpieniu Beaty Szydło na fotelu premiera przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Późnym popołudniem i wieczorem lider PO Grzegorz Schetyna spotkał się z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, a także z szefem Nowoczesnej Ryszardem Petru.

Schetyna zażądał w zeszłym tygodniu, by premier Beata Szydło podała swój rząd do dymisji; w przeciwnym razie - jak zapowiedział - Platforma, wraz z Nowoczesną i PSL zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla Rady Ministrów. Zdaniem polityka, to rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści, która miała miejsce podczas Marszu Niepodległości w Warszawie 11 listopada.

Deklarację lidera swej partii podtrzymał szef klubu PO Sławomir Neumann. "Grzegorz Schetyna zapowiadał, że w tym tygodniu, jeśli premier Szydło, nie potępi Marszu Niepodległości, nie wyciągnie wniosków w stosunku do ludzi odpowiedzialnych za tolerowanie tego typu zachowań, jakie widzieliśmy 11 listopada, ten wniosek będziemy składać. Liczymy, że na rozpoczynającym się posiedzeniu Sejmu, pani premier zrealizuje nasze oczekiwanie" - powiedział Neumann.

Jak dodał, jeśli słowa, których oczekuje Platforma nie padną, wówczas sprawą wniosku zajmie się w czwartek zarząd PO.

Pod wnioskiem prawdopodobnie nie podpiszą się posłowie PSL i Nowoczesnej. Nieoficjalnie od posłów partii Ryszarda Petru można usłyszeć, że inicjatywa ta nie ma sensu, zwłaszcza w świetle planowanej rekonstrukcji rządu i doniesień o możliwym zastąpieniu Beaty Szydło na fotelu premiera przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "W interesie opozycji jest, by Kaczyński został premierem" - powiedział jeden z ważnych polityków Nowoczesnej.

Grzegorz Schetyna nie chciał komentować wtorkowych spotkań. Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział natomiast, że jego rozmowa z szefem PO była krótka, odbyła się "w miłej atmosferze" i dotyczyła wniosku o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Dodał, że jego klub zastanowi się, czy poprzeć wniosek w głosowaniu. Zaznaczył jednocześnie, że PSL nie ma powodu, by wspierać obecną ekipę rządową.

Jako "dobrą" wtorkową rozmowę ze Schetyną określił też Ryszard Petru. Zadeklarował, że Nowoczesna poprze wniosek Platformy w ewentualnym głosowaniu w Sejmie. Według niego tematem spotkania były też przyszłoroczne wybory samorządowe.

Kandydatem Platformy na premiera, którego - zgodnie z konstytucją - musi wskazać wnioskodawca konstruktywnego wotum nieufności dla rządu, będzie prawdopodobnie Schetyna. "Wydaje mi się, że jeśli nie będzie to nazwisko przewodniczącego partii, która będzie składać wniosek, to będzie to sensacja polityczna, a sensacji politycznych chcielibyśmy unikać" - mówił Schetyna w poniedziałek w Szczecinie.

Platforma już raz, wiosną tego roku, próbowała odwołać rząd Beaty Szydło. Kandydatem, wskazanym we wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności dla obecnej Rady Ministrów był również Schetyna.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA