REKLAMA

PO wstrzyma się ws. projektu rezolucji PE do czasu wydania opinii przez Komisję Wenecką

  • Autor: PAP/JS
  • 03 lutego 2016 13:28
PO wstrzyma się ws. projektu rezolucji PE do czasu wydania opinii przez Komisję Wenecką Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że Platforma wstrzyma się ze złożeniem projektu rezolucji PE wzywającej polski rząd do przestrzegania konstytucji (fot. facebook.com/Sławomir Neumann)

· Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że Platforma wstrzyma się ze złożeniem projektu rezolucji PE wzywającej polski rząd do przestrzegania konstytucji.
· PO poczeka na opinię Komisji Weneckiej w tej sprawie.
· 21 stycznia PO zapowiedziała, że jeśli praca TK nie zostanie usprawniona, , to europosłowie Platformy złożą projekt rezolucji PE, wzywającej polski rząd do przestrzegania konstytucji.
· Termin ultimatum upływa w czwartek (4 lutego).

Sławomir Neumann powiedział w środę, 3 lutego, PAP, że delegacja Platformy, na czele z szefem PO Grzegorzem Schetyną, spotkała się w Strasburgu z przewodniczącym PE Martinem Schulzem, szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem oraz szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej, do której należy PO, Manfredem Weberem.

"Rozmawialiśmy z nimi m.in. o projekcie rezolucji PE, proszono nas, żebyśmy wstrzymali się z projektem do czasu raportu Komisji Weneckiej. Zadeklarowaliśmy, że wstrzymamy się, poczekamy, będziemy rozmawiali w przyszłym tygodniu z Komisją Wenecką w Polsce, pokażemy im materiały, poczekamy na raport i dopiero wtedy położymy na stół rezolucję" - zapowiedział Neumann.

Podkreślił jednocześnie, że Platforma w rozmowach z politykami unijnymi podtrzymała stanowisko, że "jeżeli Komisja Wenecka napisze prawdę o sytuacji wokół TK, a tak będzie, to rezolucja złożona przez PO będzie dyskutowana przez Parlament Europejski".

Z prośbą o opinię na temat rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zwrócił się do Komisji Weneckiej 23 grudnia 2015 roku minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Komisja ma wydać opinię w marcu; w dniach 8-9 lutego delegacja Komisji odwiedzi Polskę, by omówić z władzami nowelizację ustawy o TK. Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy.

Prezydent we wtorkowym wywiadzie dla TVP Info podkreślił, że konstytucja mówi jasno, że sędziów w TK jest 15, dlatego - tłumaczył - zaprzysiężenie jeszcze trzech to złamanie konstytucji. Jak dodał, obecnie "w tej sprawie wszystko w zasadzie" zależy od parlamentu; ocenił, że opozycji nie zależy na kompromisie.

Prezydent powołał się na artykuł 194 Konstytucji, zgodnie z którym - jak zaznaczył - Trybunał Konstytucyjny ma liczyć 15 sędziów. "Wobec tego ci, którzy mówią, prezydent powinien zaprzysiąc jeszcze trzech sędziów, mówią: prezydent powinien złamać konstytucję. Prezydent konstytucji nie złamie" - zapowiedział.

19 stycznia w Strasburgu odbyła się debata PE na temat sytuacji w Polsce i kontrowersji, jakie wzbudziły reforma Trybunału Konstytucyjnego oraz zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji. W debacie wzięła udział premier Beata Szydło. Początkowo niektóre frakcje w PE - liberałowie, socjaliści i Zieloni - chciały, aby w lutym europarlament głosował nad rezolucją, podsumowującą debatę o Polsce. Przeciwne były temu przede wszystkim frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, a także Europejska Partia Ludowa (EPL), w której zasiadają PO i PSL

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA