REKLAMA

Podstawy programowe. Poseł Nowoczesnej: Gdzie jest powstanie wielkopolskie?

  • Autor: GP
  • 09 grudnia 2016 09:20
Podstawy programowe. Poseł Nowoczesnej: Gdzie jest powstanie wielkopolskie? Poseł Nowoczesnej zapowiedziała, że będzie się domagać obecności w podstawie programowej powstania wielkopolskiego, aż do skutku. (fot.:facebook.com/joanna.schmidt.nowoczesna)

• Poseł Nowoczesnej Joanna Schmidt pyta MEN o nieobecność powstania wielkopolskiego w podstawie programowej historii.
• Poseł Schmidt zapowiedziała, że nie odpuści tej sprawy i będzie działać aż zobaczy kluczowe dla Poznania wydarzenie historyczne w wytycznych edukacyjnych.
• Ten temat zainteresował też lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru.

W czwartek (8 grudnia) poseł Joanna Schmidt z Nowoczesnej pytała na konferencji prasowej, gdzie w programach nauczania podziało się powstanie wielkopolskie?

- Absolutnie sprzeciwiamy się takim działaniom - mówiła poseł partii Ryszarda Petru. Poseł przekonywała, że powstanie wielkopolskie to przykład wzorowego, dobrze przygotowanego działania i patriotycznego zrywu, który powinien być obecny w podstawie do historii.

- Teraz tylko dobra wola nauczycieli historii będzie decydować, czy będą mówić o tym powstaniu - powiedziała Schmidt.

Poseł wyraziła jednocześnie, że nie jest zadowalająca odpowiedź z MEN w tej sprawie.

- Rok współpracuję z tym towarzystwem - to o PiS - i wiem, że kłamią. Dopóty dopóki nie zobaczę na własne oczy powstania wielkopolskiego w podstawie programowej, będę zgłaszać zapytania.

Oceń minister edukacji Annę Zalewską

Poseł zastanawiała się dopytywana, czy za tą dziwną decyzją jest gra polityczna, czy też to przeoczenie niedopracowanej reformy. Zasugerowała nawet, że nie chce jej się wierzyć, żeby PiS wykreślił powstanie wielkopolskie z powodów politycznych. Miasto obecnie jest kontrolowane przez przeciwników PiS.

- Tu odbywają się liczne manifestacje KOD - powiedziała poseł.

Nowoczesna uczestniczyła w konsultacjach programów nauczania, które MEN wypracowało jako element nadchodzącej reformy polskiej szkoły.

Tema podchwycił na Twitterze lider Nowoczesnej.

Powstanie wielkopolskie

Powstanie, o które pytała i zamierza pytać poseł, to zryw mieszkańców Wielkopolski z lat 1918 i 1919. Było to jedyne całkowicie udane powstanie w historii walki Polaków o niepodległość po zaborach. Wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania. Efektem walk było przyłączenie znacznej części ówczesnej prowincji poznańskiej do II RP.

Obszar zaznaczony na kolor jasno niebieski (wokół Poznania) to część przyłączona do II Rzeczpospolitej w efekcie powstania wielkopolskiego, źródło: wikipedia.org/CC

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA