REKLAMA

Polak obejmie wysokie stanowisko w służbie działań zewnętrznych UE

  • Autor: PAP/JS
  • 12 grudnia 2016 17:14
Polak obejmie wysokie stanowisko w służbie działań zewnętrznych UE Paweł Herczyński jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGH. Odbył także studia w Hiszpanii, Niemczech, Japonii oraz w Chinach (fot. MSZ/twitter)

Polski dyplomata Paweł Herczyński zostanie dyrektorem departamentu polityki bezpieczeństwa i zapobiegania konfliktom w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych - poinformował w Brukseli szef MSZ Witold Waszczykowski.

"Jest to departament bardzo ważny, który zajmuje się polityką bezpieczeństwa, kwestiami rozbrojenia i nieproliferacji, sankcjami. Tak że zdobywamy mały sukces, powoli, powoli odbudowujemy naszą pozycję" - powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli.

Herczyński był zastępcą stałego przedstawiciela Polski przy UE. Jak podało MSZ w komunikacie, na nowym stanowisku będzie "odpowiadać za rozwój polityki Unii Europejskiej w dziedzinie pokoju i bezpieczeństwa, w tym zwalczania terroryzmu, rozbrojenia i nieproliferacji oraz polityki sankcyjnej. Do jego głównych zadań będzie należeć prowadzenie współpracy Wspólnoty z ONZ, NATO i OBWE w tych obszarach".

Herczyński przeszedł wszystkie szczeble kariery dyplomatycznej - od podreferendarza do ambasadora tytularnego. Od 2013 r. pełnił funkcję przedstawiciela Polski w Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa UE. Odpowiedzialny był za kształtowanie stosunków zewnętrznych Unii oraz Wspólną Politykę Bezpieczeństwa i Obrony UE. Wcześniej pracował w placówkach przy ONZ w Nowym Jorku oraz przy NATO w Brukseli. Pełnił także obowiązki korespondenta europejskiego i szefa grupy zadaniowej ds. Iraku - informuje resort spraw zagranicznych.

Paweł Herczyński jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGH. Odbył także studia w Hiszpanii, Niemczech, Japonii oraz w Chinach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • ZeDong 2016-12-12 17:46:23
    Trudno uwierzyć, że Waszczykowski się zagapił i nie zdążył Herczyńskiego z placówki odwołać przed tą nominacją.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA