REKLAMA

Politycy Kukiz'15 apelują o udział w demonstracji przeciwko CETA

  • Autor: PAP/JS
  • 14 października 2016 16:22
Politycy Kukiz'15 apelują o udział w demonstracji przeciwko CETA Agnieszka Ścigaj pytała, czy Polska zamierza "zmieniać kolonizatora z niemieckiego na amerykańsko-kanadyjskiego" ( Fot. Facebook)

• O udział w sobotniej (15 października) demonstracji przeciwko umowie handlowej UE-Kanada (CETA) zaapelowali politycy Kukiz'15: Piotr Apel i Agnieszka Ścigaj.
• Ich zdaniem, umowa jest groźna dla polskiej gospodarki. Politycy zwrócili się też do rządu o weto ws. CETA.

Demonstracja, którą organizują m.in. Akcja Demokracja i związki rolnicze rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 13. przed gmachem resortu rolnictwa w Warszawie.

"Chcemy bardzo gorąco zaprosić wszystkich na demonstrację w sobotę o godz. 13. pod Ministerstwo Rolnictwa - naszych zwolenników, ale również tych, dla których wartość racji stanu jest większa niż wartość barw partyjnych, czy społecznych" - mówił Apel na konferencji prasowej.

"Chcemy, by niezależnie od tego, jakie macie poglądy w różnych kwestiach, żebyśmy wszyscy się spotkali i powiedzieli głośne +nie+, pomogli rządowi podjąć dobre decyzje, by rząd powiedział +nie+ dla tak haniebnej i groźnej dla polskiego społeczeństwa, i dla polskiej gospodarki, umowy" - dodał poseł Kukiz'15.

Czytaj też: PSL: Niech rząd przedstawi skutki umowy CETA dla Polski

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Umowa ma zostać podpisana na zaplanowanym na 27 października szczycie UE-Kanada. Aby mogła wejść tymczasowo w życie, potrzebna jest zgoda unijnych ministrów odpowiedzialnych za handel oraz Parlamentu Europejskiego.

W przyszłym tygodniu zgodę na tymczasowe stosowanie umowy mają dać państwa członkowskie, później ma to zrobić PE. Pełne wejście w życie porozumienia będzie wymagało ratyfikacji przez wszystkie państwa unijne.

Apel przekonywał, że ewentualne polskie weto wystarczyłoby do tego, by umowa nie weszła tymczasowo w życie. "Nie musimy się oglądać na nikogo, by te umowę zablokować" - podkreślił poseł Kukiz'15.

Agnieszka Ścigaj pytała, czy Polska zamierza "zmieniać kolonizatora z niemieckiego na amerykańsko-kanadyjskiego". "Dla nas to są niezrozumiałe rzeczy - o ile możemy zrozumieć zapędy do zagranicznych kapitałów PO czy Nowoczesnej, bo to są ugrupowania, które zdecydowanie szybko biegną za decyzjami zagranicznymi, to w przypadku PiS, które z jednej strony głosi patriotyzm gospodarczy, chce oddać po prostu suwerenność gospodarczą w ręce Kanady czy USA" - oceniła posłanka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA