REKLAMA

Politycy PO oczekują, że premier Beata Szydło weźmie udział w dyskusji w PE

  • Autor: PAP/JS
  • 12 stycznia 2016 13:38
Politycy PO oczekują, że premier Beata Szydło weźmie udział w dyskusji w PE 19 stycznia o sytuacji w Polsce debatować ma Parlament Europejski (fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

· Debata poświęcona Polsce w PE odbędzie się 19 stycznia.
· Politycy PO oczekują, że premier Beata Szydło weźmie w niej udział.
· Swoje oczekiwania politycy PO przedstawili na konferencji prasowej.

Politycy PO przedstawili swe oczekiwanie na konferencji zwołanej przed zapowiedzianym na godz. 13.30 spotkaniem premier Szydło z szefami klubów parlamentarnych, które ma być poświęcone sytuacji międzynarodowej i polityce zagranicznej. Szef klubu PO Sławomir Neumann powiedział, że pójdzie na spotkanie, bo liczy na poważną rozmowę.

"Ale idę tam też z pewnym oczekiwaniem, a wręcz żądaniem. Żądaniem, aby na sesji Parlamentu Europejskiego, kiedy będzie dyskusja o Polsce, by w imieniu Polaki brała udział w dyskusji pani premier Beata Szydło. Oczekujemy, że to właśnie premier Beata Szydło powinna wziąć odpowiedzialność pełną za to, co dzisiaj dzieje się w Polsce i za sytuacje, które powodują, że w Europie rozmawia się z troską o Polsce" - dodał.

fot. Michał Józefaciuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 P

Zapowiedział, że to oczekiwanie przedstawi na wtorkowym spotkaniu przedstawi szefowej rządu. "Naszym oczekiwaniem jest, aby poważnie dyskutować i pomagać PiS i pani premier w wytłumaczeniu tej sytuacji. Warunkiem naszym jest to, by premier brała udział w tej debacie w imieniu Polski i nie zasłaniała się nikim innym i wzięła odpowiedzialność" - powiedział Neumann. Doda, że jego zdaniem tylko premier ma do tego właściwą wiedzę i kompetencje.

Na uwagę, że polska premier nie odpowiada przez europarlamentem, więc dlaczego miałaby się tłumaczyć europosłom z działań swego rządu, inny polityk PO, b. szef MSZ Grzegorz Schetyna odpowiedział, że gdy w podobnej sytuacji były Węgry, to szef węgierskiego rządu Victor Orban "bronił całej wewnętrznej polityki węgierskiej".

"Uważamy, że sprawa jest poważna. Trwa w Europie debata ważna dla losów Polski i dla pozycji Polski. Jeżeli nie będzie premier Szydło na tej debacie to znaczy, że my odwracamy się od Parlamentu Europejskiego, nie chcemy rozmawiać, nie chcemy bronić polskiej polityki, polityki rządu PiS" - powiedział Schetyna.

Ocenił też, że "pogorszenie sytuacji Polski w Europie to fakt". "Rozmawialiśmy w ostatnich tygodniach i podkreślaliśmy, że polityka, którą przyjął rząd PiS będzie nas sporo kosztować w Europie, na świecie i tak się dzisiaj dzieje" - dodał Schetyna.

Spotkanie premier z szefami klubów odbędzie się w przeddzień debaty w Komisji Europejskiej o Polsce. Kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma przeprowadzić debatę orientacyjną na temat zmian zachodzących w Polsce. Tematem dyskusji mają być m.in. kwestie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Natomiast w przyszły wtorek - 19 stycznia - o sytuacji w Polsce debatować ma Parlament Europejski. O włączeniu tego tematu do porządku obrad PE na styczeń zdecydowała w grudniu Konferencja Przewodniczących europarlamentu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA