REKLAMA

Polityczne komentarze po expose Morawieckiego: Rozciągnięte, długie i nieatrakcyjne

  • Autor: PAP/JS
  • 12 grudnia 2017 18:53
Polityczne komentarze po expose Morawieckiego: Rozciągnięte, długie i nieatrakcyjne W ocenie Kukiza, expose Morawieckiego było "za długie". (Paweł Kukiz, fot.shutterstock)

Expose premiera Mateusza Morawieckiego było rozciągnięte, długie i nieatrakcyjne - ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Zapowiedział, że większość posłów Kukiz'15 nie zagłosuje za wotum zaufania dla rządu.

• To expose było kompletnie nieprzygotowane - tak szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oceniła expose premiera Mateusza Morawieckiego.

• Expose premiera Mateusza Morawieckiego było jednym z najsłabszych w wolnej Polsce - ocenił poseł PSL Marek Sawicki. Jak dodał, w expose było za mało konkretów.

• To było naprawdę dobre wystąpienie; myślę, że Mateusz Morawiecki przekonał Polaków, że ma ciekawe pomysły, będzie realizował dobry program - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

W ocenie Pawła Kukiza, expose Morawieckiego było "za długie". "Można było to wszystko zawrzeć w 15 minutach" - podkreślił. "Rozciągnięte, długie, nieatrakcyjne. Bez konkretów, bardzo ogólnikowe" - dodał poseł Kukiz'15.

Podkreślił, że żaden z postulatów, na które czekał, nie został przez nowego premiera wypowiedziany.

Na pytanie, jak klub Kukiz'15 zachowa się w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego, Kukiz odparł: "Myślę, że w znacznej większości, o ile nie jednogłośnie nie damy wotum zaufania temu rządowi".

"Czytałam lub słuchałam wielu expose premierów i tak słabego expose nie słyszałam" - mówiła Katrazyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej, po wysłuchaniu expose Mateusza Morawieckiego.

W jej ocenie, w całym expose "było dużo chaosu". "Mam wrażenie, że to expose było po prostu kompletnie nieprzygotowane, że zabrakło jeszcze dwóch dni na to, żeby przygotować jakiś pomysł na Polskę" - powiedziała Lubnauer dziennikarzom.

"Praktycznie, jakby posłuchać tego, co mówił Morawiecki, to kilku ministrów jest do zwolnienia. Przede wszystkim ministrowie Antoni Macierewicz i Jan Szyszko" - zauważyła posłanka. Jak dodała, "ma wrażenie, że tam było dużo apelów o pomoc, bo nie ma pomysłów, jak co zrealizować"

Lubnauer zauważyła także, że wśród historycznych bohaterów, na które powoływał się Morawiecki "Lech Wałęsa mu się nie mieści".

Pytana o zapowiedź nowego premiera, że orzeczenia unijnego Trybunału ws. Puszczy Białowieskiej, szefowa Nowoczesnej oceniła, że "dla niej to zapowiedź, że minister Jan Szyszko odchodzi do lamusa". "I to jest jedyny dobry element expose" - dodała.

Oceniając całość expose, Lubnauer powiedziała, że mimo, iż było w nim dużo o "wspólnocie", to jednak były to słowa "bardziej dzielące niż łączące". Jak wskazała, było w nim "dużo nietrafnych diagnoz", "dużo ogólników" i "jednej recepty" na zamiany, "było dużo dobrych życzeń".

Według posłanki, jeśli rządy Mateusza Morawieckiego "będą takie, jak mówił w expose, to jeszcze zatęsknimy za premier Beatą Szydło". Według niej zapowiedzi Morawieckiego pokazują, że wkrótce "zostaną podniesione podatki".

Poseł PSL Marek Sawicki pytany przez dziennikarzy o ocenę expose Morawieckiego, powiedział, że było one "jednym z najsłabszych w wolnej Polsce".

"Premier czytał z kartki często się myląc. Jest to rzeczywiście obraz zmiany, którą zaproponował PiS" - powiedział poseł PSL. Jak mówił, w expose został wyrażony "wielki żal za Beatą Szydło, a potem opowieści niskiej treści".

Według posła PSL, za dużo było wspomnień o piłkarzach i rodzinnych doświadczeniach, "a za mało konkretów, dotyczących rozwoju i przyszłości Polski".

Jego zdaniem, była to, "kontynuacja tego, co było do tej pory, bez ciekawych akcentów na rozwój na przyszłość".

"To był zestaw komunałów, pobożnych życzeń, to bardziej zestaw życzeń niezwiązanych z rzeczywistością" - skomentował z kolei expose Grzegorz Schetyna. "Koncert życzeń, tak bym powiedział" - zaznaczył szef Platformy.

Schetyna zarzucił Morawieckiemu, że nie ma planu realizacji swych "życzeń". "W expose trzeba mówić o planach rządu, a nie o wizji i politycznym science fiction. To nie było expose" - ocenił lider PO.

Rozczarowany expose premiera jest też rzecznik Platformy Jan Grabiec. "To było rozczarowujące wystąpienie, jak na wicepremiera rządu po dwóch latach sprawowania władzy. Bardzo niewiele konkretów, jeśli chodzi o plan rządzenia. Zostały 22 miesiące tego rządu do końca tej kadencji parlamentu i ktoś, kto zajmował się gospodarką i rozwojem, powinien mieć rozpisany plan pracy na kolejne miesiące" - powiedział Grabiec.

Jak dodał, do dziś nie wiemy "jak brzmi odpowiedź na pytanie Beaty Szydło dlaczego mnie zwalniacie i co takiego jest w Mateuszu Morawieckim, że bardziej przekonał do siebie Jarosława Kaczyńskiego, niż Beata Szydło".

Beata Mazurek z PiS zauważyła, że Morawiecki w swoim wystąpieniu zaznaczył, że będzie kontynuował, to co rząd robił dotychczas.

"Wskazywał nowe kierunki chociażby związane ze służbą zdrowia, czy mocne położenie akcentów na rodzinę, bezpieczeństwo, na mieszkanie, na politykę zagraniczną. To jest ważne. (...) Myślę, że opozycja będzie miała problem, żeby po tym expose sensownie mówić coś i racjonalnie argumentować" - podkreśliła posłanka.

Dopytywana, czy plany premiera, m.in. w zakresie służby zdrowia i Puszczy Białowieskiej, nie są "czerwoną lampką" dla obecnych szefów resortów, zaznaczyła, że "każdy premier ma swoją wizję kierowania rządem i każdy premier ma prawo do tego, by dobierać sobie współpracowników".

"Wielką klasę pokazał Mateusz Morawiecki, kiedy zaproponował funkcjonowanie rządu w składzie takim jakim kierowała premier Beata Szydło. W mojej ocenie służyć to ma temu, by po pierwsze poznać pracę poszczególnych ministrów, a jakie będą decyzje zobaczymy" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Wskazywała również, że Morawiecki w expose podkreślał, "że jesteśmy częścią Europy, że ważna jest nasza podmiotowość, że nie wypisujemy się absolutnie z tej Europy, ale nie dajemy się też układać tak jakby urzędnicy w Brukseli chcieli". "To było naprawdę dobre, pełne nadziei wystąpienie, ja myślę, że dające szansę na to, że idziemy dalej ku pewnemu zwycięstwu" - dodała Mazurek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Antoniantczak 2017-12-13 19:40:45
    Gdyby był poetą ,nauczycielem toby było ładnie.Ale dla mnie jest ważna treść.Jeżeli to wszystko zrobi co zapowiedział to moje dzieci mają pewną przyszłość.
  • krynicki 2017-12-12 19:35:29
    bajki z mchu i paproci, jeden długi chudy to żwirek, a drugi mały i pekaty to zapewne muchomore. I tak można opisac to escpose premiera.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA