REKLAMA

Polska będzie miała przedstawicielkę w Komitecie Nadzoru OLAF

  • Autor: PAP/JS
  • 04 lipca 2016 15:03
Polska będzie miała przedstawicielkę w Komitecie Nadzoru OLAF Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) utworzony został 28 kwietnia 1999 r. (fot.pixabay)

Prokurator Grażyna Stronikowska z Prokuratury Krajowej będzie pierwszym polskim przedstawicielem w składzie Komitetu Nadzoru (KN) Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) - poinformowało Ministerstwo Finansów.

"Rola członka KN jest niezwykle istotna, ponieważ bierze on udział w sprawowaniu nadzoru nad OLAF z mocnym mandatem działania, powierzonym przez instytucje Unii Europejskiej. Pięcioosobowy Komitet Nadzoru OLAF, złożony z ekspertów z państw członkowskich, monitoruje wykonanie zadań dochodzeniowych Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych" - poinformował resort.

Decyzję o przyjęciu prok. Stronikowskiej w skład Komitetu podjęła 13 czerwca 2016 r. Grupa Wysokiego Szczebla w Brukseli. Polską kandydatkę zgłosiło Ministerstwo Finansów po konsultacjach przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez pełnomocnika rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczpospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, wiceministra Wiesława Jasińskiego.

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) utworzony został 28 kwietnia 1999 r. Jego celem jest zwalczanie korupcji, nadużyć budżetu Unii oraz przemytu papierosów i alkoholu. Urząd posiada kompetencje nadzoru podatkowego, działa zarówno wewnątrz struktur unijnych, jak i w państwach członkowskich.

Czytaj też: Wiceminister Łanda miał dostać 200 tysięcy zł od koncernów farmaceutycznych

Instytucja jest niezależna od Komisji Europejskiej oraz innych struktur unijnych. Komitet Nadzoru OLAF składa się z 5 ekspertów, powołanych spośród kandydatów mających "doświadczenie w pracy na stanowiskach wysokiego szczebla w organach sądowych lub dochodzeniowych, lub też na porównywalnych stanowiskach związanych z dziedzinami działalności Urzędu". Są oni mianowani za wspólnym porozumieniem Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji. Ich kadencja trwa pięć lat.

Prokurator Stronikowska dotychczas pracowała w Departamencie ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Pracowała też m.in. w wydziale przestępczości zorganizowanej prokuratury w Bydgoszczy oraz wydziale śledczym w Toruniu. W latach 2000-2001 jako urzędnik OBWE przebywała na misji w Kosowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA