REKLAMA

Polska - Izrael: Stanisław Karczewski tłumaczy intencje premiera i sam obrywa

  • Autor: GP
  • 20 lutego 2018 08:15
Polska - Izrael: Stanisław Karczewski tłumaczy intencje premiera i sam obrywa Stanisław Karczewski (PiS) jest Marszałkiem Senatu od początku trwającej kadencji. Polityk nie raz zabierał mediacyjny głos w sprawach życia publicznego, był aktywny np., gdy trwał kryzys związany z ograniczeniem dostępności budynku parlamentu dla dziennikarzy. (fot.Senat RP/senat.gov.pl)

Poseł PO Marcin Kierwiński oraz dziennikarz Tomasz Lis skrytykowali w internecie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

  • Kierujący izba wyższą polityk stwierdził w telewizji, że wyjęto z kontekstu wypowiedź premiera z soboty, która zaogniła znowu relacje na linii Tel Awiw - Warszawa.
  • - Intencje były dobre w wypowiedzi premiera i powiedział prawdę - uzasadniał we wtorek (20 lutego) Karczewski.
  • Takie argumenty nie przekonują posła PO Marcina Kierwińskiego, który porównał ocenę polityka PiS do "kwiatów dla Brygady Świętokrzyskiej"

 Kolejne dni rozbrzmiewają echem słowa Mateusza Morawieckiego o "żydowskich sprawcach Holokaustu". Tę sprawę próbował załagodzić w wtorek (20 lutego) Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W wywiadzie w TVN 24 polityk PiS tłumaczył, dlaczego Ustawa o IPN, czyli pierwotny powód zatargu dyplomatycznego, przeszła przez izbę wyższą szybko.

- Uchwalając w senacie ustawę o IPN chcieliśmy uspokoić sytuację - zaznaczył marszałek. Jak zaakcentował, sobotnia wypowiedź premiera z Monachium nie może być czytana bez kontekstu wyliczenia kolaborujących z nazistami. Takie argumenty jednak nie przekonują drugiej strony opozycyjnej.

- Intencje były dobre w wypowiedzi premiera i powiedział prawdę, to co miało miejsce w przeszłości. Dobrze jest zapoznać się z całą wypowiedzią premiera i ocenić, również przetłumaczyć, bo to kwestia przetłumaczenia - dodawał Karczewski, by potem, po swoim wywiadzie zderzyć się z falą krytyki na Twitterze. Polityka zaatakowali i publicyści, i dziennikarze liberalnych mediów.

Marcin Kierwiński, Platforma Obywatelska:

Brygada, którą przytacza Kierwiński to historyczna jednostka oporu wobec niemieckich nazistów, która jednak nie podporządkowała się rozkazowi scalenia z Armią Krajową (AK).

Bliższy politycznie PiS, bo prawicowy, Ruch Narodowy krytykował już właściwie całą sytuację.

- Nieustający konflikt z Izraelem pokazuje tylko, że PiS w polityce wewnętrznej daje sobie radę, ale nie wie jak, nie potrafi, bądź nie umie prowadzić polityki zagranicznej - wpisał we wtorek rano na Twitterze Łukasz Tulwiński, działacz Ruchu Narodowego. - (PiS) prezentują albo maksymalne wasalstwo albo maksymalne fobie - zaznaczał.

Swoje trzy grosze dodawał też, krytyczny wobec obozu władzy, Tomasz Lis:

Sytuacja z soboty napięła stosunki polsko-izraelskie po tym, jak wydawało się że emocje zaczynają opadać. Przypomnijmy, że po podpisaniu przez Andrzeja Dudę ustawy o IPN Tel Awiw wyraził gotowość do pracy i załagodzenia sporu. Doszło nawet do rozmowy między premierem Morawieckim a premierem Izraela Benjaminem Netanjahu

Tę rozmowę oceniał w poniedziałek Michał Dworczyk. Jego wypowiedź przeczytasz tutaj.

Przytoczony Stanisław Karczewski także ocenił tę inicjatywę oby premierów pozytywnie. - Tylko rzetelny, cierpliwy dialog oparty na prawdzie historycznej, wzajemnym szacunku, zrozumieniu racji i empatii może zbliżyć do siebie Polskę i Izrael, Żydów i Polaków - pisał na Twitterze polityk, szef Senatu RP w niedzielę (18 lutego). - Dobrze że premierzy Morawiecki i Netanyahu rozmawiali ze sobą.

Sprawę stara się także uspokajać polski MSZ. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odniósł się w wywiadzie dla "DGP" do zamieszania, które wywołały słowa premiera. Tę wypowiedź przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA