REKLAMA

Poprawki do noweli Prawa o zgromadzeniach. Magierowski: Chyba w dobrym kierunku

  • Autor: PAP/JS
  • 07 grudnia 2016 22:03
Poprawki do noweli Prawa o zgromadzeniach. Magierowski: Chyba w dobrym kierunku Szef biura prasowego KPRP Marek Magierowski (fot.:youtube.com)

Poprawki zgłoszone w senackiej debacie do noweli Prawa o zgromadzeniach chyba idą w dobrym kierunku - powiedział szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

Poprawki do sejmowej nowelizacji ustawy o zgromadzeniach złożone przez senatora PiS Marka Martynowskiego przewidują wykreślenie przepisów dających władzy publicznej, Kościołom i innym związkom wyznaniowym pierwszeństwo w wyborze miejsca i czasu zgromadzenia przed innymi zgromadzeniami oraz wprowadzenie 14-dniowego vacatio legis do nowelizacji, która w wersji przyjętej przez Sejm miałaby wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Pytany w środę wieczorem w TVN24 BiS, czy poprawki idą we właściwym kierunku, Magierowski odpowiedział: "Tak, jeżeli pan pyta wprost, czy te poprawki zmierzają w dobrą stronę, to chyba tak".

Zaznaczył jednocześnie, że jeśli Senat przyjmie złożone poprawki, to nowelizacja wróci jeszcze do Sejmu. "Musimy pamiętać o tym, że ona nie jest jeszcze na końcowym etapie. Pan prezydent zawsze powtarza, że może ocenić ostatecznie tę czy inną ustawę w momencie, kiedy ona przybierze ostateczny kształt, tak że poczekajmy na moment, w którym ta ustawa wpłynie na jego biurko" - dodał.

Dyrektor prezydenckiego biura prasowego przypomniał też, że prezydent Andrzej Duda odniósł się już do sprawy zmian w Prawie o zgromadzeniach, deklarując, że zależy mu, żeby wolność słowa i wolność zgromadzeń była jak najszersza i respektowana.

We wtorek wieczorem senackie komisje praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej zarekomendowały przyjęcie noweli bez poprawek. W środę podczas senackiej debaty dwie poprawki złożył senator Martynowski. Senator PO Piotr Florek złożył z kolei wniosek o odrzucenie nowelizacji przekonując, że ogranicza ona prawo do zgromadzeń i "stawia władzę przed obywatelem".

W trakcie środowej debaty w Senacie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek powiedział, że MSWiA będzie popierało wszystkie rozwiązanie, które zwiększają bezpieczeństwo obywateli. W środę wieczorem senackie komisje zarekomendowały wprowadzenie dwóch poprawek zgłoszonych podczas debaty przez senatora Martynowskiego.

Komisje nie poparły pozostałych kilkunastu poprawek zmierzających m.in. do wykreślenia z ustawy zapisu o zgromadzeniach cyklicznych. Poparcia większości komisji nie uzyskały także dwa wnioski: o odrzucenie ustawy i o jej przyjęcie bez poprawek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Antykrętacz 2016-12-08 08:44:09
    Wyklęty powstań ludu ziemi.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA