REKLAMA

Poroszenko: Ukraina w procesie decentralizacji wykorzystała polskie wzory

  • Autor: PAP/JS
  • 02 grudnia 2016 14:12
Poroszenko: Ukraina w procesie decentralizacji wykorzystała polskie wzory Poroszenko podziękował prezydentowi Dudzie za wsparcie, współdziałanie i koordynację między Polską a Ukrainą w kwestii wprowadzania reform. (fot. Kancelaria Prezydenta/twitter)

• W procesie decentralizacji Ukrainy wykorzystaliśmy wzory polskie - powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
• Podkreślił, że polscy doradcy pracują z rządem Ukrainy, a proces decentralizacji na Ukrainie wzmacnia lokalne budżety.

Poroszenko podziękował prezydentowi Dudzie za wsparcie, współdziałanie i koordynację między Polską a Ukrainą w kwestii wprowadzania reform.

"Ten model decentralizacji, który był tak ważny w mojej prezydenckiej kampanii, tu wzięliśmy wzory polskie" - powiedział Poroszenko.

Jak mówił, polscy doradcy współpracują z rządem Ukrainy. "Dzisiaj z dumą mogę powiedzieć, że implementowaliśmy znaczną część reform w decentralizacji Ukrainy, która spowodowała wzmocnienie lokalnych budżetów, pełnomocnictw władzy lokalnej" - powiedział.

Podkreślił, że w dniach 11-12 grudnia odbędą się wybory w "nowo powołanych gromadach". "Jesteśmy przekonani, że to doświadczenie, porady, które dzisiaj otrzymują w samorządach ze strony polskiej, jest bardzo ważne" - zaznaczył Poroszenko.

"Polska nie jest dla nas tylko strategicznym partnerem, Polska jest naszym przyjacielem" - zadeklarował Poroszenko.

Poroszenko podziękował prezydentowi Dudzie za jego silne poparcie dla suwerenności i integralności Ukrainy. "Ważne jest, że nareszcie świat mówi jednym głosem z Ukrainą i nazywa agresję Federacji Rosyjskiej na wschodzie naszego kraju - agresją (...) i demonstruje absolutnie twardą solidarność ze stanowiskiem Ukrainy" - podkreślił.

"Podczas tej wizyty podpisujemy historyczną umowę o współpracy w dziedzinie obronności. Dziękujemy stronie polskiej za efektywną współpracę wojskowo-techniczną i za wzorcowe stworzenie i realizację naszej wspólnej ukraińsko-polsko-litewskiej brygady, która jest przykładem efektywnej współpracy wojskowej i koordynacji działań w dziedzinie bezpieczeństwa, nie tylko między naszymi krajami, ale w całym regionie" - powiedział prezydent Ukrainy.

"Postanowiliśmy zlecić ministrom gospodarki wybudowanie jak najszybciej interkonektora, by dopuścić gaz europejski do rynku ukraińskiego i do ukraińskich zbiorników gazu, co spowoduje, że ten system będzie bardziej efektywny" - powiedział.Poroszenko podkreślił, że jest wdzięczny polskiemu rządowi za udzielenie 100 mln euro kredytu na modernizację infrastruktury drogowej, granic oraz budowę ukraińsko-polskich przejść granicznych.

"Będziemy dzięki temu mieć dodatkowe cztery przejścia graniczne, gdzie będziemy prowadzić wspólną kontrolę, bo ufamy sobie. Dzięki temu skrócimy kolejki na granicy" - mówił prezydent Ukrainy.

Czytaj też: Duda i Poroszenko krytykują decyzję KE ws. gazociągu OPAL

"Umówiliśmy się, że wiosną przyszłego roku przeprowadzimy komisję międzyrządową dotyczącą współpracy gospodarczej i handlowej" - dodał Poroszenko.

"Polska stoi dzisiaj także przy Ukrainie i wspiera Ukrainę w realizacji reform, których podjął się pan prezydent wraz z ukraińskim rządem" - powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda.

W tym kontekście mówił o reformie decentralizacyjnej, wzmacnianiu samorządu terytorialnego, walce z korupcją, budowaniu wymiaru sprawiedliwości, który będzie dobrze funkcjonował, a także o modernizacji ukraińskiej armii.

Prezydent powiedział, że bardzo się cieszy z zawartego w piątek porozumienia między rządami Polski i Ukrainy w sprawie współpracy wojskowej.

"To pokazuje, że Polska jest cały czas zainteresowana i aktywna w tym wymiarze wsparcia Ukrainy praktycznie na każdym polu. Jesteśmy cały czas gotowi świadczyć Ukrainie pomoc zarówno ekspercką, jak i tę finansową, która co roku jest przez polskie władze przekazywana w ramach modernizacji kraju i realizacji reform" - powiedział Duda.

Prezydent mówił, że Polska wspiera Ukrainę w walce o suwerenność i o zachowanie integralności terytorialnej. "Niestety jest tak, że dziś część terytorium Ukrainy została bezprawnie, z pogwałceniem prawa międzynarodowego, zajęta przez Rosję" - powiedział Duda.

"Polska, a mam nadzieję, że także wspólnota międzynarodowa nigdy się z tym faktem nie pogodzi. Jest to dramatyczny i tragiczny precedens, że po II wojnie światowej, po tym, jak granice w Europie zostały uregulowane po roku 1989 i początku lat 90., kiedy ukształtowały się niepodległe państwa i ostatecznie upadła +żelazna kurtyna+, ktoś znowu próbuje dzielić Europę na strefy wpływów, narusza integralność terytorium niepodległego i suwerennego państwa, jakim jest Ukraina" - powiedział prezydent.

"Polska stoi dzisiaj przy Ukrainie i wspiera Ukrainę" w dążeniu do odzyskania terytorium i tego "aby konflikt zbrojny się jak najszybciej zakończył, żeby nie ginęli ludzie, żeby młodzi obywatele Ukrainy nie musieli jechać tam, gdzie ich życie jest zagrożone, a tak się niestety cały czas dzieje" - powiedział Duda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA