REKLAMA

Poseł Mieczysław Baszko znieważył starostę Piotra Rećko?

 • Autor: PAP/AT
 • 23 stycznia 2018 12:59
Poseł Mieczysław Baszko znieważył starostę Piotra Rećko? Mieczysław Baszko znieważył Piotra Rećko? (Mieczysław Baszko, fot. baszko.pl)

Prokuratura bada, czy doszło do znieważenia starosty sokólskiego Piotra Rećki przez posła Mieczysława Baszkę. Chodzi o incydent, który miał miejsce w czasie uroczystości otwarcia drogi w gminie Suchowola. Podczas dyskusji o finansowaniu tej inwestycji doszło tam do utarczek słownych m.in. między starostą a posłem.

 • Prokuratura Rejonowa w Białymstoku prowadzi śledztwo, w którym bada, czy doszło do znieważenia starosty sokólskiego Piotra Rećki przez posła Mieczysława Baszkę.
 • Chodzi o słowa, które padły kilka miesięcy temu podczas otwarcia powiatowej drogi.
 • Starosta zaznaczył, że zachowanie Baszko nie przystoi urzędowi poselskiemu, posłowi na Sejm, parlamentarzyście.

Chodzi o incydent z połowy listopada ub. roku, który miał miejsce w czasie uroczystości otwarcia drogi w gminie Suchowola. Przy dyskusji o finansowaniu tej inwestycji doszło tam do utarczek słownych m.in. między Piotrem Rećko, starostą z ramienia PiS a Mieczysławem Baszko, wówczas posłem Polskiego Stronnictwa Ludowego, od soboty - posłem Porozumienia wchodzącego - wraz z PiS - w skład Zjednoczonej Prawicy.

Starosta sokólski Piotr Rećko powiedział, że po tych wydarzeniach złożył zawiadomienie do prokuratury w Sokółce ws. nazwania go przez posła Baszkę "niemieckim faszystą".

"(...) pan poseł Mieczysław Baszko na tym spotkaniu po prostu wyzwał mnie od niemieckich faszystów" - mówi Rećko. "Ten niemiecki faszysta bardzo mnie boli. Absolutnie w żaden sposób nigdy w swojej działalności nie utożsamiałem się z ideologią faszystowskich Niemiec, która była zbrodniczą ideologią" - powiedział Rećko.

Czytaj też: Podlaski poseł PSL Mieczysław Baszko przechodzi do Porozumienia

Ponieważ Prokuratura Rejonowa w Sokółce wyłączyła się by nie być posądzona o brak bezstronności, sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku, która wszczęła postępowanie. Jej szef Karol Radziwonowicz powiedział we wtorek PAP, że przesłuchiwani są świadkowie; policja ustala też, czy są z incydentu nagrania.

Starosta zawiadomił także Komisję Etyki Poselskiej, ale - jak mówi - nikt dotychczas z tej komisji się z nim jeszcze nie kontaktował. "Moim zdaniem, to właśnie ta komisja przede wszystkim powinna zareagować, dlatego że urzędującego starostę (poseł) nazwał niemieckim faszystą. Tu chodzi o urząd (starosty) i ochronę tego urzędu" - powiedział Rećko.

Według informacji, komisja przyjęła wniosek, na razie jeszcze nie ma terminu jego rozpoznania; decyduje kolejność wpływu.

Starosta dodał, że zachowanie posła Baszki "nie przystoi urzędowi poselskiemu, posłowi na Sejm, parlamentarzyście". "Przecież w potocznym mniemaniu, zachowanie parlamentarne to przecież zachowanie na jakimś poziomie" - powiedział Rećko.

Dodał, że poseł nie przeprosił go osobiście, a jedynie na sokólskim portalu przepraszał "wszystkich, którzy tą sytuacją mogli być zniesmaczeni".

W oświadczeniu zamieszczonym na portalu isokolka.eu poseł Baszko napisał wtedy (nie precyzując konkretnie o jakie słowa chodzi), że przeprasza "wszystkie osoby, które poczuły się urażone słowami, które padły w trakcie uroczystości".

"Każdego ponoszą emocje, również polityka, zaś relacje z obecnym starostą sokólskim należą do tych z gruntu problematycznych. Chcę podkreślić, że wszystko to nie stanowi w tych okolicznościach usprawiedliwienia" - napisał Baszko.

O sprawę wniosku do komisji etyki był pytany w miniony poniedziałek przez dziennikarzy lider Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin. "Poseł Baszko cieszy się pełnym zaufaniem działaczy Porozumienia w województwie podlaskim. To oni prowadzili z nim rozmowy. Mam zaufanie do starych współpracowników z czasów Polski Razem i Porozumienia. Ludzie, do których oni mają zaufanie, automatycznie uzyskują też zaufanie w moich oczach" - odpowiedział Gowin.

Poseł Baszko mówił w miniony poniedziałek, że interesuje go start w jesiennych wyborach samorządowych; w tym kontekście wymienił stanowisko starosty sokólskiego.

Obecny starosta, pytany o współpracę z Baszką powiedział, że będzie mu "bardzo trudno" współpracować z nowym posłem Porozumienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA