REKLAMA

Poseł PiS chce bronić interesu Polski, nawet kosztem sondaży

  • Autor: GP/PAP
  • 28 marca 2017 09:55
Poseł PiS chce bronić interesu Polski, nawet kosztem sondaży Poseł Marek Suski po prawej, w centrum Jarosław Gowin, a po lewej senator Adam Bielan. (fot. facebook.com/mwsuski)

Zdaniem posła Marka Suskiego (PiS) PiS poświęci swoje poparcie dla dobra kraju. Tak miało się zachować w przypadku sprzeciwu wobec wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. W sondażach marca widać malejącą przewagę opcji rządzącej nad PO.

• Poseł Marek Suski (PiS) jest gotowy, by poparcie partii spadło o kilka punktów, o ile będzie to koszt poniesiony dla dobra kraju.

• Polityk jako przykład takiej "zapłaty" podał marcowe wyniki sondaży, które pokazują malejącą przewagę PiS nad PO.

Opozycja krytykuje politykę zagraniczną, jaką prowadzi rząd w Warszawie. Za jej ostatnie zauważalne fiasko uznano szczyt marcowy UE w Brukseli. W jego czasie Polska, jako jedyna, nie poparła Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Po tym wydarzeniu dopiero w Rzymie udało się zbudować pozytywne wrażenie. Premier Beata Szydło bowiem w sobotę (26 marca) podpisała deklarację o przyszłości UE.

- Przy deklaracji rzymskiej udało się zmieścić kilka rzeczy, które są dla nas ważne - mówił w Polskim Radiu, we wtorek (28 marca) poseł Marek Suski. - Warto się o swoje upominać, bo przy innych decyzjach w Europie będą się z nami liczyć. Jeśli się nie zabiega, to wejdą nam na głowę - dodał.

Polityk większości jest przekonany, że linia, którą wybrało PiS w polityce zagranicznej jest poprawna i nie należy jej zmieniać. O opozycji, która uważa, że PiS skłócił się z głównymi graczami areny europejskiej Suski mówił: - Nie rozumiem tego sposobu myślenia, od tego uciekamy w Polsce.

Czytaj też: Europoseł PiS wie, że z Warszawą się liczą

W rozmowie pojawił się też sondaż polityczny o Donaldzie Tusku. W myśl tego badania pozycja Donalda Tuska wśród Polaków jest mocna. Wygrałby on w wyborach prezydenckich z obecnym prezydentem Andrzejem Dudą. Więcej o badaniu tutaj.

Dla posła Suskiego to niczego nie dowodzi. - Będziemy walczyć o polskie interesy, nawet jeśli to odbije się na sondażach - stwierdził polityk we wtorek (28 marca). Poseł mówił, że dobrze się stało, że Donald Tusk pozostał w Brukseli. - Pilnował państwa teoretycznego, które umożliwiało okradanie Polski przez inne kraje - mówił o siedmiu latach rządów PO-PSL poseł.

Sondaże z drugiej połowy marca pokazały, że poparcie dla PiS relatywnie spało po wydarzeniach miesiąca. Wedle badania IPSOS z 19 marca przewaga PiS nad PO spadła do czterech procent (PiS - 32 proc., PO 0 28.) a zgodnie z badaniem TNS z 23 marca wyniosła 3 proc. (PiS - 27, PO - 24).

Wyniki badania w sondażu poparcia dla IPSOS, źródło: parlamentarny.pl/sondaze

MSZ sugerował podważenie wyborów szefa Rady Europejskiej

Linia oceny wyboru Tuska na kolejną kadencję w Radzie Europejskiej Suskiego jest nieco odmienna niż np MSZ. W poniedziałek (27 marca) Witold Waszczykowski zasugerował wręcz, że Tuska można było odwołać.

- Nie było głosowania nad Tuskiem - mówił w pierwszy dzień tygodnia szef MSZ w TVN 24. - Zapytano, kto jest przeciw, nie było pytania kto jest za, kto się wstrzymał i tak dalej. Nie jest prawdą, że przegraliśmy 27:1, bo w tych 27 krajach nie zapytano, kto jest za i kto się wstrzymał od głosu.

Według szefa MSZ polski rząd w "tym pseudo głosowaniu" wykazał, że mamy do czynienia z podwójnymi standardami.

Jednak później tego dnia sprostowano słowa Waszczykowskiego, a politycy z otoczenia prezydenta przekonali, że decyzję Rady Europejskiej, mimo sprzeciwu Polski, zaakceptowano. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Państwo prawa? 2017-03-28 11:16:34
    Jaka szkoda że wiecie już że przegracie, Jarosława Gowina Platforma Obywatelska wątpię czy przyjmie, lecz Nowoczesna cierpi na brak środków finansowych, 300tyś za jedynkę w danym okręgu to nic dla wicepremiera, nawet gdyby pod stołem dał Petru 100lub200tyś złotych, koło toczy się dalej.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA