REKLAMA

Poseł PiS zawiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra skarbu

  • Autor: PAP
  • 09 maja 2016 20:50
Poseł PiS zawiadomił o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra skarbu Według zawiadomienia zaniechania Aleksandra Grada mogły narazić Skarb Państwa na znaczne szkody. (Fot.: PTWP)

Krzysztof Zaremba, poseł PiS, złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra skarbu Aleksandra Grada. Grad miał narazić skarb na znaczną szkodę przez niekorzystne warunki dzierżawy terenów po szczecińskiej stoczni.

Zawiadomienie zaadresowane do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry dotyczy poza Gradem również ówczesnego wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika i prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciecha Dąbrowskiego.

Gawlik ocenia zawiadomienie Zaremby w kategoriach "politycznych", bo - jak dodał - organy już od dawna badają sprawę. "Wszyscy już dostrzegli, że ktoś zrobił coś nie tak. Nikt nie kwestionuje tego, że taka umowa nie powinna zostać zawarta" - powiedział PAP Gawlik.

Chodzi o umowę zawartą w lipcu 2011 r. pomiędzy spółką Skarbu Państwa Towarzystwem Finansowym Silesia, a katowicką spółką Kraftport, której przedmiotem była dzierżawa terenów po byłej Stoczni Szczecińskiej Nowej w Szczecinie, będących w dyspozycji Towarzystwa Finansowego Silesia.

Niekorzystna umowa

Jak poinformował w zawiadomieniu przesłanym mediom w poniedziałek (9 maja) Zaremba, tereny po stoczni zostały oddane w bezpłatną dzierżawę na 10 lat z możliwością przedłużenia. Jego zdaniem, kontrola powinna zostać przeprowadzona z uwagi na "rażąco niekorzystne warunki" zawarte w treści umów dzierżawy.

"Wydzierżawienie tak atrakcyjnych inwestycyjnie terenów byłej stoczni, w skład których wchodziła zmodernizowana w latach 1998 - 2001 infrastruktura, samo w sobie naraża Skarb Państwa na znaczną szkodę" - wyjaśnia w uzasadnieniu Zaremba. Ponadto nieużytkowany obecnie teren będący przedmiotem umowy niszczeje, przez co wartość terenu i procesów produkcyjnych maleje - uważa.

Zaremba podkreślił także, że w grudniu 2013 r. szczeciński sąd okręgowy w sprawie z powództwa Towarzystwa Finansowego Silesia unieważnił umowę dzierżawy z Kraftportem. "Wskazuje się, że podstawą do wytoczenia powództwa była rażąca niekorzystna treść umowy oraz fakt zawarcia jej bez zgody rady nadzorczej oraz Ministra Skarbu Państwa" - twierdzi Zaremba.

Zasadnym jest przyjęcie, iż zaniechania Aleksandra Grada, Zdzisława Gawlika oraz Wojciecha Dąbrowskiego mogły narazić Skarb Państwa na znaczne szkody - czytamy w uzasadnieniu.

W październiku 2014 r. katowicka prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciw b. prezesowi Towarzystwa Finansowego Silesia. Chodziło m.in. o umowę dzierżawy terenów stoczni Kraftportowi. B. prezes Wojciech B. jest oskarżony o niegospodarność dotyczącą działania na szkodę spółki TF Silesia, wyrządzenia jej szkody w wielkich rozmiarach - w wysokości 36,7 mln zł, a także narażenie jej na powstanie szkody w wysokości 4,3 mln zł.

"Sprawa dzierżawy terenów postoczniowych przez Towarzystwo Silesia jest badana przez organy ścigania i to postępowanie jest w trakcie z tego co wiem, bo na okoliczność tych zdarzeń byłem przesłuchiwany" - powiedział PAP Gawlik. Jak dodał, mówienie o szczegółach jest nie na miejscu dopóki sprawa się nie skończy.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

Wśród kupionego w 2010 r. przez TF Silesia majątku po stoczni w Szczecinie znalazły się m.in. trzy pochylnie, nabrzeże o długości 510 m, wyposażone w urządzenia dźwigowe, a także place składowe, hale przemysłowe wraz z infrastrukturą dźwigową, obiekty biurowe oraz grunty o łącznej powierzchni 50 ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA