REKLAMA

Posłowie Kukiz'15, Zwiercan i Morawiecki nie mają zamiaru składać mandatów posłów

  • Autor: PAP
  • 14 kwietnia 2016 13:58
Posłowie Kukiz'15, Zwiercan i Morawiecki nie mają zamiaru składać mandatów posłów Kornel Morawiecki (Kukiz'15) był Marszałkiem Seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. (fot.:wikipedia.org/CC BY 2.0)

• Posłanka Małgorzata Zwiercan i poseł Kornel Morawiecki zadeklarowali w czwartek (14 kwietnia), że nie rozważają złożenia mandatu poselskiego.
•Zwiercan zagłosowała za Morawieckiego w czasie czwartkowego wyboru sędziego TK. Zwiercan przyznała, że nie wiedziała, iż jest to niedozwolone.

Zwiercan powiedziała dziennikarzom w czwartek po posiedzeniu klubu Kukiz'15, że żałuje tego, co zrobiła.

- Popełniłam błąd, nie wiedziałem, że to jest niezgodne z prawem - podkreśliła posłanka Kukiz'15.

Pytana, czy ona i Morawiecki rozważają złożenie mandatów poselskich, odpowiedziała, że nie. Podobną deklarację złożył Morawiecki. Stwierdził też, że posłanka Zwiercan się pomyliła.

- Rozumiem, że to jest niezgodne z prawem, ale zgodne z moją wolą - zaznaczył Morawiecki.

Jak poinformował rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza, w czwartek o godz. 14 w Sejmie odbędzie się konferencja przedstawicieli klubu.

Klub zebrał się po czwartkowym głosowaniu w Sejmie nad wyborem sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Przed posiedzeniem klubu jego szef Paweł Kukiz mówił, że sytuacja dotycząca głosowania posłanki Zwiercan jest wyjaśniana.

- Jeśli rzeczywiście tak było, to powinna złożyć mandat - powiedział dziennikarzom Kukiz.

Wcześniej w czwartek poseł Zwiercan pytana przez dziennikarzy TVN, czy głosowała "na dwie ręce", odpowiedziała: z tego względu, że Kornel się źle poczuł i rozmawialiśmy wcześniej, tak się stało. Na uwagę, czy wie, że jest to niedozwolone, że jest to praktyka karalna, odparła: Tak jak powiedziałam, pan Kornel prosił mnie.

Przeczytaj: Komentarze w sieci po głosowaniu w Sejmie 14 kwietnia

Sam Morawiecki pytany o tę sprawę powiedział: poprosiłem panią poseł, że muszę wyjść i żeby zagłosowała za mnie. Na uwagę, że takie działanie jest niedozwolone, odpowiedział:

- Ja rozumiem, ale ja prosiłem. Dopytywany, czy posłowie będą wnosić o powtórzenie głosowania Morawiecki odpowiedział: Ja nie wnosiłem niczego, Sejm się zakończył. Może będzie powtórzenie jak ktoś wniesie, ja nie wiem.

Dopytywany, czy uważa, że nic specjalnego się nie stało poseł Kukiz'15 odpowiedział: "Uważam, że nic wielkiego się nie stało. Większość sejmowa zagłosowała", Morawiecki powiedział, że rozumie, jakiego rodzaju jest to głosowanie.

- Tym niemniej uważam, że jak upoważniam kogoś do głosowania jest w porządku, w sensie moralnym - dodał poseł Kukiz'15.

Złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. czwartkowego głosowania "na dwie ręce" w klubie Kukiz'15 zapowiedzieli w czwartek posłowie PO.

Sejm wybrał w czwartek zgłoszonego przez PiS prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK w miejsce kończącego kadencję prof. Mirosława Granata. Z wypowiedzi posłów opozycji wynika, że wcześniej umówili się, że nie wezmą udziału w głosowaniu, mając nadzieję, że doprowadzi to do braku kworum.

Sejm wybiera sędziego bezwzględną większością głosu w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (230). Z podanych przez Sejm danych wynika, że głosowało 233 posłów, za wyborem Jędrzejewskiego było 227; większość bezwzględna konieczna do wyboru wynosiła 117.

Nie głosowało 227 posłów. Z 40-osobowego klubu Kukiz'15 w głosowaniu uczestniczyło siedmiu posłów: sześciu wstrzymało się od głosu (w tej grupie figurują Zwiercan i Morawiecki) a jeden poseł tego klubu opowiedział się za wyborem sędziego TK.

W pierwszym momencie opozycja przyjęła wynik brawami, sądząc, że sędzia nie został wybrany. Następnie marszałek Sejmu poinformował, że wybór został dokonany, a posłowie opozycji zaczęli zwracać uwagę, że w głosowaniu doszło do nieprawidłowości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA